Starosta tarnowski

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Tarnowie Starosta tarnowski opuścił areszt

Wiadomości

Roman Łucarz wyszedł na wolność. Prokuratura wyjaśnia, dlaczego uchyliła areszt wobec starosty tarnowskiego

2024-02-23 15:09

Starosta tarnowski Roman Łucarz opuścił w czwartek, 22 lutego 2024 roku, areszt, w którym przebywał od 27 stycznia w związku z aferą w powiecie tarnowskim dotyczącą przejęcia majątku jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przez gminę Szerzyny. Prokuratur po zakończeniu czynności procesowych z udziałem samorządowca, podjął decyzję o zmianie środka zapobiegawczego w postaci izolacji na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego oraz zawieszenia w pełnieniu przez starostę obowiązków służbowych.

Starosta tarnowski opuścił areszt. Nie wróci jednak do pracy

Starosta tarnowski Roman Łucarz wyszedł na wolność po spędzeniu niespełna miesiąca za kratkami. Prokuratura po zakończeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego, zdecydowała, że na tym etapie śledztwa środek zapobiegawczy w postaci izolacji nie jest już konieczny. Został on zmieniony na środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego oraz zawieszenia w obowiązkach służbowych.

— Prokuratur nie mógł wystąpić z dłuższym wnioskiem niż na okres jednego miesiąca z uwagi na fakt iż taki był zakreślony czas trwania biegu śledztwa. Sąd nie miał prawnych możliwości, żeby zastosować środek powyżej okresu na jaki śledztwo zostało przedłużone — wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów prok. Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Przypomnijmy, że 27 stycznia 2024 roku, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie doszło do zatrzymania starosty tarnowskiego oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Roman Łucarz i Anna G. są podejrzani o niedopełnienie obowiązków, a także działanie na szkodę interesu publicznego. Prokuratura zarzuca im niezgodne z prawem przejęcie majątku od pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej Nowodworze. Zarzuty w tej sprawie usłyszał również wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

— To jest artykuł, który mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. W paragrafie drugim to jest działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a artykuł 286 to jest przestępstwo dotyczące oszustwa — informuje prok. Janusz Kowalski.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy wymiar sprawiedliwości w Polsce działa skutecznie?

Strajk rolników w Tarnowie i regionie [GALERIA]

Atak na Glapińskiego jest skrajnie nieodpowiedzialne