klimat

i

Autor: Pixabay

Nauka

Ziemię czekają niepokojące zmiany klimatyczne. Sztuczna inteligencja wskazuje datę!

2023-04-02 10:26

Najnowsze wyniki badań klimatologów, prowadzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, wskazują, że uzgodniony dla Ziemi międzynarodowy próg zmian klimatu może zostać osiągnięty już za 10 lat. Naukowcy alarmują, że do kolejnego przekroczenia tej granicy dojdzie przed 2050 rokiem.

Sztuczna inteligencja wskazuje datę przekroczenia progu globalnego ocieplenia

Sztuczna inteligencja, jak informuje portal GeekWeek w INTERIA.PL, dokonała analizy najnowszych danych, z których wynika, że Ziemia osiągnie uzgodniony międzynarodowo próg globalnego ocieplenia w latach 2033-2035. Postępujące zmiany klimatu sprawią, że ta bariera zostanie po raz kolejny przekroczona w graniach 2050 roku. Przeprowadzone badania ponownie stały się przyczyną do debaty naukowców nad możliwością utrzymania ograniczenia średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Taki prób przyjęto w porozumieniu klimatycznym zawartym w 2015 roku w Paryżu.

Natomiast Noah Diffenbaugh z Uniwersytetu Stanforda jest zdania, że świat znajduje się obecnie na krawędzi tego progu w każdym realnym scenariuszu redukcji emisji. Jeśli do połowy stulecia nie uda się osiągnąć zerowej emisji, to próba uniknięcia wzrostu średniej globalnej temperatury o 2 stopnie może okazać się niemożliwa. Sztuczna inteligencja wskazuje, że wysoki stopień zanieczyszczenia świata doprowadzi do osiągnięcia poziomu 2 stopni w 2050 roku. W przypadku zastosowania niższego poziomu zanieczyszczenia ta granica może przesunąć się do 2054 roku.

Trudno zatem mówić o optymistyczny prognozach, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2021 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ twierdził, że do przekroczenia 2 stopni dojdzie dopiero w 2090 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. "Zjedz mięso, zostaw......" Dokończ powiedzonka

Pytanie 1 z 13
Nie siadaj na rogu stołu, bo zostaniesz ...
Kontrowersyjna wystawa Body Worlds zagościła w Szczecinie