Winnica

i

Autor: Justyna Świderska Winnica

Wydarzenia

XI Wielkie Tarnowskie Dionizje - będzie orszak świętomarciński i kiermasz

2023-11-10 17:37

To będą już 11. Wielkie Tarnowskie Dionizje. Na tarnowskim Rynku staną stoiska lokalnych producentów żywności, będzie też świętomarciński orszak. Znajdziecie tam lokalne wina, sery, chleby i wędliny. Nie zabraknie miodów i rozgrzewającej zupy z dyni.

Pomysł na Wielkie Tarnowskie Dionizje narodził się przed kilkunastoma laty, kiedy Tarnowska Organizacja Turystyczna szukała sposobu na promocję lokalnych winnic, które wówczas zaczynały powstawać w naszym regionie. Powiat tarnowski historycznie i kulturowo miał powiązania z przemysłem winiarskim, więc naturalna wydawała się kontynuacja tej tradycji. I tak, w nurcie enoturystyki, pojawiła się impreza, która ma pokazywać osiągnięcia lokalnych producentów.

POSŁUCHAJ: mówi Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

- Rzeczywiście, trzymamy się tematyki enoturystycznej, więc pojawiają się wina, ale z roku na rok staramy się dodawać kolejne elementy wydarzenia, które wzbogacają ofertę atrakcji. I tak do kiermaszu, którym pierwotnie były Dionizje, dołączył orszak św. Marcina. Wzrosła liczba stoisk, na których prezentowane są lokalne wyroby, a są wśród nich już nie tylko wina, ale również wszystko, co się z nimi komponuje. Są więc rzemieślnicze chleby i sery, a także inne przysmaki. W tym roku będą też pokazy kulinarne. Między innymi będziemy pokazywać, jak wykorzystać w kuchni dynię. A że spotykamy się w listopadzie, to będziemy mieć dla państwa rozgrzewającą zupę dyniową – zapowiada Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Trwają przygotowania do Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego

Impreza startuje w niedzielę, 12 listopada, na tarnowskim Rynku. Punktualnie o godzinie 13.00 pojawi się patron winiarzy, czyli św. Marcin na białym koniu, który ulicami starego miasta poprowadzi barwny Orszak. Na stoiskach będzie można skosztować i zakupić kulinaria z regionu tarnowskiego oraz zapoznać się z ofertą enoturystyczną.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie miasta enomeleksem, który był absolutnym hitem tegorocznych wakacji. Wycieczki z przewodnikiem zaplanowane są o godz.: 9.30, 11.30, 13.30 i 15.30. Bezpłatne bilety dostępne będą natomiast na pół godziny przed każdym wyjazdem, w biurze Tarnowskiego Centrum Informacji przy Rynku 7. Impreza, przy dźwiękach zespołu folkowego, potrwa do godziny 17:00. Wstęp jest wolny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sprawdź swoją wiedzę na ten temat odzyskania przez Polskę niepodległości

Pytanie 1 z 10
Po ilu latach zaborów Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku?