Prokuratura Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska

Wiadomości

Wójt gminy Tarnów trafi do więzienia? Jest prokuratorski akt oskarżenia

2024-01-18 15:08

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł może trafić do więzienia nawet na 3 lata. Prokuratura Rejonowa w Tarnowie skierowała wobec samorządowca akt oskarżenia, którego przedmiotem jest przekroczenie przez niego uprawnień i niegospodarność. Sprawa dotyczy remontów dróg w miejscowości Wola Rzędzińska, położnej w powiecie tarnowskim, w gminie Tarnów.

Akt oskarżenia przeciwko wójtowi gminy Tarnów. Grzegorz Kozioł usłyszał zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Tarnowie, jak informuje portal Tarnow.net.pl, skierowała akt oskarżenia przeciwko wójtowi gminy Tarnów Grzegorzowi Koziołowi. Jest to pokłosie śledztwa wszczętego po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa zawiadomiła o nadużyciu uprawnień i niegospodarności w gminie Tarnów.

Prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, w rozmowie z portalem Tarnow.net.pl, poinformował, że wójt usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niegospodarności w związku z zawarciem: „trzech umów o udzielenie zamówienia publicznego, skutkującego wydatkowaniem z budżetu tej gminy środków finansowych na inwestycje w postaci remontu, modernizacji i utwardzenia nawierzchni dróg w miejscowości Wola Rzędzińska, położonych na działkach innych osób, co do których to nieruchomości gmina nie posiadała tytułu prawnego, czym działał na szkodę interesu publicznego, poprzez poniesienie przez gminę nakładów na te inwestycje”.

Gmina Tarnów miała przeznaczyć na niezgodne z prawem inwestycję kwotę przekraczającą 430 tysięcy złotych. Do zarzucanych wójtowi czynów miało dojść pomiędzy majem 2017 roku a grudniem 2019 roku. Jak wyjaśnia prok. Mieczysław Sienicki, pierwszy zarzut dotyczący przekroczenia przez wójta uprawnień odnosi się do 63 tysięcy złotych ze środków publicznych wydanych przez gminę Tarnów na remont, modernizację oraz utwardzenie nawierzchni w 2017 roku. Drugi niegospodarności polegającej na wydaniu 329 tysięcy złotych w 2018 roku, a trzeci przekroczenia uprawnień w 2019 roku. Ten zarzut odnosi się do zawarcia umowy na zamówienie publiczne i wydanie ze środków publicznych w wysokości przekraczającej 46 tysięcy złotych.

Grzegorz Kozioł od początku nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. W wydanym oświadczeniu zapewniał, że po interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej, samorząd wyprostował sytuację, a inwestycje drogowe wykonywano na drogach będących własnością gminy Tarnów. Prokuratura, jak czytamy na łamach portalu, potwierdziła, że doszło do uregulowania stanu prawnego działek, ale ma też w tej kwestii zastrzeżenia. Jak podkreśla prok. Mieczysław Sienicki, po kontroli RIO zaczęły powstawać oświadczenia o bezpłatnych użyczeniach działek na rzecz gminy Tarnów, ale w przypadku trzech z nich doszło do podrobienia podpisów właścicieli. Osoby odpowiedzialne dla kompletowanie dokumentacji przyznały się do tego przewinienia. Ta sprawa została jednak umorzona przez sąd.

Wiadomość o skierowaniu aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie do sądu przeciwko wójtowi gminy Tarnów Grzegorzowi Koziołowi jako pierwszy padał portal Tarnow.net.pl.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Wola Rzędzińska. Zderzenie ciężarówki z osobowym audi [ZDJĘCIA]

Quiz. Najlepsze zespoły muzyczne PRL. Czy potrafisz dokończyć teksty tych piosenek?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Prześliczna wiolonczelistka” Skaldów. „Prześliczna wio, wiolo, wiolonczelistka, la-la-la...”
A. BIELAN: PREZYDENT ZOSTAŁ DO TEGO ZMUSZONY