Tarnów odłączy się od Małopolski? Oto cztery warianty alternatywnego podziału terytorialnego Polski
O odłączeniu się Tarnowa od Małopolski zrobiło się głośno na początku 2023 roku, kiedy Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, która zaproponowała, aby regiony: tarnowski, nowosądecki oraz nowotarski były uwzględniane w specjalnym programie pomocowym, dedykowanym Polsce Wschodniej. Takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do nowego podziału Małopolski, bowiem zarówno region tarnowski, jak i regiony nowosądecki i nowotarski nie zaliczają się pod względem geograficznym do Polski Wschodniej. Do oddzielenia Tarnowa od województwa małopolskiego wrócił w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dr Łukasz Zaborowski.
W opublikowanej przez Instytut Sobieskiego pracy czytamy, że obecny podział terytorialny Polski jest oparty na kilkunastu największych miastach i nie bierze pod uwagę mniejszych układów regionalnych. Według autora raportu konieczne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”. Dr Łukasz Zaborowski proponuje więc cztery reformy podziału administracyjnego Polski. W każdym z opisywanych wariantów Tarnów znajduje się poza granicami Małopolski.
Tarnów poza Małopolską. Gdzie znajdzie się miasto?
W raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dr Łukasz Zaborowski wskazuje cztery warianty podziału administracyjnego Polski. Koncepcje wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA Ryszard Nejman, dyrektor biura Izby Przemysłowa-Handlowej w Tarnowie i przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka.
– Dr Łukasz Zaborowski w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” przedstawił cztery warianty korekty podziału administracyjnego Polski. Miałem okazję brać czynny udział w panelu dyskusyjnym w ramach promocji tego raportu, gdzie starałem się reprezentować interesy Tarnowa. Z opracowania wynika, że obecny podział administracyjny na szczeblu województw jest nie do obrony merytorycznie. Mamy bardzo duże województwa, jak mazowieckie z 5 milionami mieszkańców, czyli tyloma, ile liczy cała Słowacja, a także małe województwa, jak opolskie, które jest mniejsze niż dawne tarnowskie. W związku z tym trzeba pójść albo w te mniejsze województwa, albo w duże. Należy konsekwentnie wybrać któryś z tych wariantów i właściwie o tym jest ten raport – mówi Ryszard Nejman z Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie.
Wariant I
– Pierwszy wariant to korekta tego, co jest, bez wielkiej reformy. W tym przypadku nieco modyfikujemy granice województw, co sprawia, że Tarnów znajduje się w województwie podkarpackim, więc automatycznie zyskujemy dostęp do środków z programów dla Polski Wschodniej. Miasto z racji swojej wielkości awansuje do miana drugiej stolicy województwa. Dla Tarnowa byłoby to bardzo dużym zastrzykiem gotówki. Dodatkowo też cały COP, czyli Mielec, Dębica, Tarnów, Rzeszów, Ropczyce i Tarnobrzeg są razem, co niewątpliwie ułatwia zarządzenie przemysłem – wyjaśnia Ryszard Nejman.
Wariant II i III
– Warianty II i III to różne koncepcje, w których znajduje się województwo sądecko-tarnowskie ze stolicami w Nowym Sączu i Tarnowie. W wariancie drugim obejmuje ono obszar Diecezji Tarnowskiej, a w wariancie trzecim jest ono rozszerzone o okolice Zakopanego, Nowego Targu i Suchej Beskidzkiej, gdyż tutaj autor chciał maksymalnie ograniczyć województwa wokół metropolii. Takie miasta, jak: Kraków, Warszawa czy Poznań same w sobie są tak dużymi i skomplikowanymi organizmami, że właściwie są jak małe województwa. Dlatego wydzielenie ich z obecnych województw z otoczeniem pomogłoby w dostrzeżeniu mniejszych miast z perspektywy regionalnej – podkreśla przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka.
Wariant IV
– Wariant IV jest pójściem w drugą stronę. To rozwiązanie nie zakłada dodawania, a odejmowanie, czyli rezygnowanie z najmniejszych województw. W tym wariancie czwartym Tarnów, gdyż wskaźniki gospodarcze naszego subregionu plasują nas w Polsce Wschodniej, trafia do województwa podkarpackiego jako druga stolica, bo Rzeszów jest niewiele większy od Tarnowa. Mamy więc paradoks – mniej województw niż teraz, a Tarnów staje się miastem wojewódzkim – precyzuje Ryszard Nejman.
Cztery warianty podziału administracyjnego Polski według raportu „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zborowskiego:
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl
Listen on Spreaker.