Podkarpacie może mieć nową stolicę. Co stanie się z Rzeszowem?
W rozprawie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego, opublikowanej przez Instytut Sobieskiego, czytamy, że obecny podział terytorialny Polski jest oparty na kilkunastu największych miastach i nie bierze pod uwagę mniejszych układów regionalnych. Zaborowski twierdzi, że potrzebne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”. W związku z tym proponuje cztery reformy podziału administracyjnego Polski. W każdej z nich Tarnów znajduje się poza granicami Małopolski.
Jednak w jednym z wariantów miasto jest stolicą województwa przemysko-tarnowskiego (podkarpackiego). Autor pracy wskazuje, że nowa jednostka nie będzie mieć jednej stolicy. Taką funkcję będzie pełnił również Rzeszów, obecna stolica Podkarpacia.
– Potencjalny obszar ciążenia Tarnowa jest mocniej ograniczony od zachodu, ze względu na sąsiedztwo metropolitalnego Krakowa oraz bliskość historycznej granicy na Wiśle. Natomiast na wschodzie – rozleglejsze okręgi Dębicy i Mielca leżą już w województwie podkarpackim. Przeniesienie Tarnowa do podkarpackiego zwiększa równowagę układu, pomniejszając województwo małopolskie, obecnie 4. co do wielkości w kraju. Wraz z Tarnowem do podkarpackiego przechodzą Brzesko i Gorlice. W przypadku Gorlic jest to powrót do stanu sprzed roku 1975, w zgodzie też z obecną przynależnością do diecezji rzeszowskiej. Zniesiona zostaje granica rozcinająca „naftowe” pasmo osadnicze w Dołach Jasielsko-Sanockich. Jakkolwiek układ ten jest oddzielony orograficznie od Kotliny Sądeckiej, odcięcie Gorlic od Nowego Sącza jest wadą proponowanego rozwiązania – czytamy w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.
Wariant I
Wariant I „minimalny”, jak czytamy w w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego, jest powściągliwą korektą obecnego stanu rzeczy. W tym rozwiązaniu nie powstają żadne nowe jednostki. Natomiast dochodzi do ograniczenia rozległości województw największych na rzecz mniejszych.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]