Tarnów: Mieszkańcy odpowiedzieli na apel o pomoc Ukrainie [ZDJĘCIA]

2022-02-26 16:30

Magazyny Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem w Tarnowie są pełne darów dla uchodźców. Mieszkańcy miasta z ogromnym zaangażowaniem odpowiedzieli na apel o pomoc dla walczącej Ukrainy. Od piątku przynoszą rzeczy, które mogą się przydać uciekającym przed wojną. Zaangażowanie mieszkańców jest ogromne.

Tarnowianie przynoszą dary dla Ukraińców

Mieszkańcy Tarnowa nie pozostali obojętni na apel pomocy dla walczącej Ukrainy i masowo zgłaszają się z darami. Drzwi Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem w Tarnowie w sobotę praktycznie ​się nie zamykały. Magazyny przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej wypełniły się w błyskawicznym tempie. Strażnicy miejscy odbierają setki telefonów z pytaniami czego potrzeba. W działania pomocowe zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy. Na tarnowskim dworcu PKP działa punkt informacyjny dla uchodźców. Przygotowywana na przyjęcie uchodźców jest również bursa międzyszkolna, w której będą mogli zamieszkać uciekający przed wojną.

- Trzeba pomagać. Być może za chwilę ktoś nam będzie musiał pomóc. Przyniosłam środki higieniczne i opatrunkowe przede wszystkim, bo wiem że tego jest najmniej. Ja przyniosłam mleko w proszku dla dzieci, pampersy, kaszki, musy, szczoteczki, pasty do zębów. Wszystko co może się przydać osobom, które musiały nagle uciekać przed wojną. Starałyśmy się myśleć co przynosimy, bo nie ma sensu gromadzić rzeczy, które nikomu się nie przydadzą dlatego przyniosłyśmy koce, rękawiczki, ciepłe skarpety. My pomagamy, nam pomagali na tym polega solidarność i wspólnota ludzkości - mówili tarnowianie, którzy przynosili dary do Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem w Tarnowie.

- Jesteśmy świadkami ogromnej aktywność mieszkańców Tarnowa, która pokazuje jak wielka jest ich solidarność z narodem ukraińskim. Cały czas napływają dary. Wiele osób dzwoni i pyta jak może pomóc. Tworzymy tak zwane patrole humanitarne, które jeżdżą po terenie miasta z wolontariuszami posługującymi się językiem ukraińskim, aby informować i pytać o ewentualne potrzeby. Jeśli na dworcu pojawią się obywatele Ukrainy natychmiast zjawimy się tam z wodą i posiłkami, aby ulżyć im w trudach podróży - mówi Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ rozmowy z Krzysztofem Tomasikiem, komendantem Straży Miejskiej w Tarnowie

Jak informuje Urząd Miasta Tarnowa dary trafią do uchodźców oraz mieszkańców trzech miast partnerskich Tarnowa na Ukrainie – Winnicy, Tarnopola i Białej Cerkwi. Jak dotąd najwięcej przyniesiono pampersów i żywności dla niemowląt i małych dzieci (jedzenie w słoiczkach, kaszki, soczki). Tarnowianie przynoszą też karimaty, śpiwory, pościel, łóżeczka turystyczne dla dzieci, łóżka polowe.

Zmiana miejsca zbiórki

W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, dotychczasowe miejsce magazynowe w Straży Miejskiej (Nadbrzeżna Dolna 7), przeznaczone na zbiórkę na rzecz uchodźców, zmieniło swoją lokalizację. Od soboty (26.02) od godziny 18.45 nowy magazyn znajduje się w Szkole Podstawowej nr 2 w Tarnowie przy ulicy Szewskiej 7. W poniedziałek, 28 lutego dary można przynosić do godziny 17:00. Potrzebne są przede wszystkim:

  • długoterminowa żywność,
  • woda butelkowana,
  • śpiwory, kołdry,
  • koce, materace.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Sobotnia ortografia. Nie jest łatwo. 12/15 to będzie Twój wielki sukces

Pytanie 1 z 15
Na początek wiedza z podstawówki. Potem będzie trudniej... Wskaż prawidłową odpowiedź.
Zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy w Krakowie