Tarnów jest gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

i

Autor: Tomasz Piszczek Tarnów jest gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Tarnów jest gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy [AUDIO]

2022-02-25 13:30

​Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. To deklaracja prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli. Miasto zapewniło Wojewodę Małopolskiego że może przyjąć nawet kilkaset osób spośród rzeszy ludzi uciekających przed wojną za naszą wschodnią granicą.

Jak Tarnów pomoże Ukrainie?

Na prośbę Wojewody Małopolskiego samorząd Tarnowa zabezpieczył miejsca noclegowa dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Te osoby znajdą schronienie w bursie międzyszkolnej przy ulicy Świętej Anny oraz w hali przy ulicy Gumniskiej. W razie potrzeby tymczasowy dach nad głową może tam znaleźć nawet kilkaset osób spośród rzeszy ludzi uciekających przed wojną za naszą wschodnią granicą.

- Czekamy na rozwój wypadków. Dla ewentualnych uchodźców mamy przygotowany budynek bursy międzyszkolnej przy ulicy Świętej Anny w Tarnowie i halę przy ulicy Gumniskiej gdyby sytuacja przybrała masową skalę. Budynek bursy stoi obecnie pusty. Niedawno mieszkało tam nawet ponad 100 osób. Można go szybko zaadaptować na potrzeby nowych lokatorów. Tam są wszystkie warunki i instalacje do krótkiego, ale jednak zamieszkania. Obiekt jest sprawny, ogrzewany - wszystko działa - mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

POSŁUCHAJ: O tym jak miasto może pomóc uchodźcom z Ukrainy mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

Samorządy i władze państwowe jak na razie obserwują rozwój sytuacji na Ukrainy. Wciąż nie wiadomo jaka będzie potrzebna skala pomocy. Prezydent Ciepiela zadeklarował też gotowość wsparcia miastom partnerskim Tarnowa na Ukrainie. Mowa tu o Tarnopolu, Białej Cerkwi oraz Winnicy. W grę wchodzi wysłanie medykamentów, ale także zaproszenie dzieci z tych miast, aby mogły tu choć przez jakiś czas poczuć się bezpiecznie.

Zgłoszenia w sprawie bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy

Małopolski Urząd Wojewódzki otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia. Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres ukraina@muw.pl.

W zgłoszeniach należy podawać:

  • dokładną lokalizację,
  • liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu,
  • koszty,
  • termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna,
  • czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele,
  • informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków,
  • osobę koordynującą z ramienia danego podmiotu i jej dane kontaktowe.

- Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego będą się kontaktować z osobami zgłaszającymi akces do użyczenia swoich miejsc noclegowych. Za każdą chęć niesienia pomocy już teraz składam podziękowania. Liczba zgłoszeń z Małopolski to niemal pospolite ruszenie i bardzo konkretny wyraz solidarności z Ukrainą. Będziemy koordynować te działania związane z bazą noclegową dla uchodźców z Ukrainy na terenie Małopolski. Baza miejsc została już przygotowana m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez marszałka województwa oraz akademiki, będzie uruchamiana zgodnie z potrzebami. Zgłoszenia będziemy wykorzystywać do jej dalszego rozszerzania - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

POSŁUCHAJ: O działaniach w Małopolsce mówi Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski

Transport darów na Ukrainę i pomoc w transporcie Ukraińców

Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiono adres mailowy, za pośrednictwem którego zgłoszenia będą koordynowane.

Jeśli masz: autobus, bus, samochód ciężarowy i chcesz zgłosić swój wolontariat do pomocy przy transporcie darów z Małopolski lub nieodpłatnie przewieźć uchodźców z granicy z Ukrainą, napisz na adres: transport.ukraina@muw.pl.

Zgłaszając swój samochód lub autobus należy podać:

  • rodzaj środka transportu: bus/autobus/samochód ciężarowy,
  • liczbę pasażerów, których można przewieźć (zgodnie z dowodem rejestracyjnym),
  • szacowaną powierzchnię w m3 na załadunek darów oraz maksymalną ładowność.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Wojna na Ukrainie to nie pierwszy haniebny wyczyn Putina. Wcześniej zdarzyło się to... Tysiące osób zginęło

Pytanie 1 z 10
Rosja czynnie zaangażowała się we wsparcie jednej ze stron konfliktu w czasie wojny o Górski Karabach. Między innymi przekazała dostawy broni warte prawie miliard dolarów:
Na dworcu rozdają jedzenie i wodę uchodźcom z Ukrainy