Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już zamieszkali w gminie Zakliczyn. Sześć osób, pochodzących z Łucka, zostało zakwaterowanych w Dzierżaninach. W sumie władze gminy zgłosiły gotowość 260 punktów, które mogą przyjąć osoby potrzebujące schronienia.
Polecany artykuł:
- Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy w tej sytuacji odmówić pomocy. Pierwsze osoby już u nas są. Zostały ulokowane w budynku wielorodzinnym. Kolejne dwie rodziny prawdopodobnie na dniach także do nas trafią i też mogą liczyć na wsparcie – powiedział Radiu ESKA Tarnów Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
W gminach powiatu ruszają zbiórki darów
Na przyjęcie pierwszych uchodźców z Ukrainy przygotowuje się również Tuchów. W tej gminie ruszyła też zbiórka darów dla potrzebujących pomocy. Od soboty 26 lutego do Domu Kultury przy ul. Chopina 10 w Tuchowie będzie można przynosić m.in. koce, śpiwory, środki higieny osobistej, żywność dla dzieci a także powerbanki i odzież.
Dary dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców zbiera też gmina Radłów. Punkt zbiórki zorganizowano w miejscowej szkole. Jest czynny do godziny 20:00. Potrzebne są materace, pościel, ręczniki, środki higieny osobistej, proszki do prania, a nawet kuchenki elektryczne. Na profilach społecznościowych podawane są bieżące informacje o potrzebach.
Specjalnie z myślą o najmłodszych w Ukrainie zbiórkę organizuje Klub Czarownice z Tarnowa. Potrzebne są rzeczy dla maluchów : pieluszki w każdym rozmiarze, mleko w proszku, kaszki, kocyki, śpiworki, kremy ochronne, pasty do zębów dla dzieci, mokre chusteczki. Przydadzą się też butelki, smoczki i gryzaki dla najmłodszych.
- Jesteśmy już umówione z organizatorką całej akcji. Nasza zbiórka trwa do 2 marca 2022. Rzeczy będą przyjmowane, za wyjątkiem weekendu, w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Pszennej 10 w Tarnowie. Można je również przynosić do salonu fryzjerskiego przy Krasińskiego 46. Tu będą odbierane również w sobotę. Później wraz z całym transportem trafią na Ukrainę - mówi Beata Janowska – Ptasznik z Klubu Czarownic.
Polecany artykuł:
Tarnów przygotowuje pomoc dla uchodźców
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Z każdą chwilą zwiększa się liczba osób, które uciekają przed wojną. W Małopolsce przygotowywane są dwa tzw. huby, do których zorganizowanym transportem ze wschodniej granicy, po weryfikacji, trafiać będą potrzebujący czasowego zakwaterowania ukraińscy obywatele. Jeden z nich będzie działał w Tarnowie. Pomoc oferują też sami tarnowianie. Chcą przekazywać środki czystości, lekarstwa, żywność i odzież. Pojawiły się również propozycje przyjęcia uchodźców do własnych mieszkań. Koordynacją pomocy będzie zajmować się Wydział Bezpieczeństwa Publicznego przy ul Nadbrzeżnej Dolnej 7. Tam przygotowywany jest magazyn, gdzie będą gromadzone dary od tarnowian.
Tymczasem miasto rozpoczyna przygotowania do przyjęcia uchodźców z Ukrainy w budynku dawnej Bursy Międzyszkolnej przy ulicy św. Anny. Dzisiaj rozpoczęły się tam prace, które pozwolą dostosować obiekt do zamieszkania przez około 200 osób. Przez weekend pracownicy Przedsiębiorstwa usług Komunalnych przeprowadzą odświeżenie pomieszczeń, w poniedziałek do dawnej bursy trafić mają łóżka, pościel i meble. Opiekę nad uchodźcami, którzy czasowo zamieszkają przy ul. Św. Anny sprawować będzie Centrum Usług Społecznych. Z kolei Tarnowskie Centrum Informacji przygotowuje ulotki dla uchodźców. Znajdą się w nich potrzebne adresy, numery telefonów i inne ważne informacje, niezbędne podczas pobytu w mieście. Wszystko w języku ukraińskim.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]