Szlachetna Paczka Tarnów

i

Autor: Szlachetna Paczka Tarnów W ubiegłym roku organizatorom pomagali strażacy z OSP Łękawka

Szlachetna Paczka w Tarnowie szuka wolontariuszy. Można już zgłaszać rodziny w potrzebie

2022-09-15 8:00

Ruszyła ostatnia faza przygotowań do finału tegorocznej Szlachetnej Paczki. Organizatorzy akcji w Tarnowie poszukują osób, które zechcą włączyć się w działania i pracować w charakterze wolontariuszy. Jednocześnie rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń rodzin, które są w potrzebie i w tym roku zostaną objęte mądrą pomocą.

Machina ruszyła. Szlachetna Paczka w Tarnowie szuka wolontariuszy. Potrzebne są osoby odpowiedzialne, które w ramach dorocznej akcji pomocy, odwiedzą potrzebujące rodziny i zorganizują dla nich konieczne wsparcie. Dla osób, które wcześniej nie pracowały w ramach akcji przewidziane jest sześciogodzinne szkolenie, zanim wyruszą w teren.

POSŁUCHAJ: o akcji Szlachetna Paczka mówi liderka z Tarnowa Iwona Gradowicz

- Wolontariusz musi być odpowiedzialny, słowny i dyskretny. Wszystko, co mówi nam rodzina, zostaje u nas. Nie możemy się dzielić tymi informacjami z nikim innym. Wolontariusz spotyka się z rodziną i zadaje pytania odnośnie sytuacji. Musi być delikatny, bo nie każda rodzina chętnie dzieli się swoją historią. Mieliśmy panią, która miała czwórkę dzieci i bardzo wstydziła się tego, że potrzebuje pomocy. Sądziła, że skoro ma czworo dzieci, to wszyscy wiedzą, że przysługują jej liczne świadczenia, a tymczasem po odliczeniu wszystkich opłat i rachunków zostawało niewiele. To nie są łatwe sytuacje, dlatego potrzeba dużo wyczucia i wrażliwości – mówi liderka Szlachetnej Paczki w Tarnowie Iwona Gradowicz.

Święta inne niż wszystkie. Szlachetne Paczki trafiły do rodzin

Jednocześnie Iwona Gradowicz przyznaje, że wolontariusz musi być spostrzegawczy, bo zdarzają się osoby i rodziny, które chcą wyłudzić pomoc mimo, że ich sytuacja wcale nie jest tak zła, jak ją opisują. Zaznacza, że Szlachetna Paczka przede wszystkim ma docierać do osób, które mają problemy, ale nie oczekują wsparcia i same starają się sobie radzić z problemami. Dla wielu Szlachetna Paczka to zaczątek zmian na lepsze, a jednocześnie sygnał, że nie są sami. Z wieloma rodzinami wolontariusze utrzymują kontakty, a niektórzy z uczestników dziś sami pomagają innym.

Aby zostać wolontariuszem trzeba mieć przynajmniej 16 lat. Wymagana jest jednak zgoda rodziców. Górnej granicy wieku nie ma, pomagać może każdy, kto chce. Jednocześnie można już zgłaszać potrzebujące wsparcia rodziny. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Wcześniej trzeba jednak wydrukować i dać rodzinie do podpisania zgodę na kontakt wolontariusza. To pierwszy krok, rodzina musi zadeklarować chęć udziału w akcji Szlachetna Paczka. Baza Rodzin w tym roku zostanie otwarta 11 listopada. Wówczas darczyńcy będą mogli wybierać, komu chcą pomóc. Weekend Cudów odbędzie się 10 i 11 grudnia. W ubiegłym roku, w rejonie tarnowskim udało się pomóc około czterdziestu rodzinom w potrzebie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Kultowe pytania z Familiady. Sprawdź, czy poradziłbyś sobie w teleturnieju!

Pytanie 1 z 10
Co zmieniamy podczas jazdy samochodem?