Wiadomości

Stadion piłkarski w Mościcach będzie rozbudowany. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą [ZDJĘCIA]

2024-07-12 14:43

Rozbudowa stadionu piłkarskiego w Mościcach będzie kontynuowano. Obiekt wybudowany na Igrzyska Europejskie od roku stał niewykorzystany. Wówczas rozgrywano na nim dyscypliny plażowe. Po zakończeniu zmagań sportowych została tylko trybuna główna i piasek. Przez najbliższe półtora roku powstanie tam oświetlenie i boisko piłkarskie z hybrydową nawierzchnią. Wykonawca ma wszystko zaprojektować i wybudować.

Rozpoczyna się drugi etap budowy stadionu piłkarskiego w Mościcach

Po ponad roku od zakończenia pierwszego etapu tej inwestycji powstałej na potrzebę Igrzysk Europejskich 2023 miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą. Ten ma kontynuować budowę obiektu sportowego, który w przyszłości posłuży piłkarzom nożnym. Według założeń ma on być dostosowany do potrzeb rozgrywania tam meczów na szczeblu pierwszej ligi.

Zaprojektowaniem i budową murawy, oświetlenia i ogrodzenia zajmie się firma PRB Olexbud.

Ostatnie dwanaście miesięcy upłynęło urzędnikom tarnowskiego magistratu na wizytach w Warszawie i zabiegach w Ministerstwie Sportu o pieniądze na dokończenie stadionu. Ostatecznie dobre wieści ze stolicy nadeszły pod koniec kwietnia bieżącego roku. Miasto otrzymało ponad 6 milionów 700 tysięcy złotych dofinansowania. Drugi etap budowy stadionu ma kosztować łącznie 14 milionów 670 tysięcy złotych.

- Pierwszym etapem inwestycji będzie budowa czterech masztów oświetleniowych z lampami led, które będzie można kierować w różne strony. Powstanie też tak zwana murawa "hybrydowa" czyli zawierająca naturalną trawę, jak również syntetyczną. Całość będzie ogrodzona a murawa podgrzewana. Przewidujemy również system nawodnienia z dwoma zbiornikami retencyjnymi. Obiekt będzie spełniał wymogi rozgrywkowe pierwszej, drugiej i trzeciej ligi piłki nożnej – dodaje Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa ds. inwestycji.

- Zaczniemy od opracowania projektu i dokumentacji niezbędnej do realizacji prac. Chcemy to wszystko przygotować do zimy. Natomiast wiosną będziemy chcieli rozpocząć roboty w terenie. Największych komplikacji spodziewamy się na etapie projektu. Później efekty prac powinny być widoczne coraz szybciej - tłumaczy Paweł Oleksy, właściciel firma PRB Olexbud.

Kiedy trzeci etap?

Według przyjętego harmonogramu drugi etap rozbudowy stadionu piłkarskiego w Mościcach zajmie 18 miesięcy od momentu podpisania umowy. To oznacza, że realnie piłkarze skorzystają z obiektu dopiero w 2026 roku. A to wciąż nie będzie wszystko. W planach jest jeszcze druga trybuna, która miałaby powstać po przeciwnej stronie już istniejącej. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi, ani czy uda się znaleźć zewnętrzne finansowanie dla tego przedsięwzięcia. Miasto zamierza wystąpić o kolejną dotację na ten cel z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodajmy, że istniejąca trybuna pomieści 1000 widzów.

Powstający stadion piłkarski jest miejski, ale założenie jest takie że będzie służył piłkarzom Unii Tarnów. Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, podkreśla jednak że obiekt będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Co ze stadionem żużlowym w Mościcach?

Fani czarnego sportu będą musieli poczekać na remont, a raczej przebudowę stadionu żużlowego po drugiej stronie ulicy Czerwonych Klonów w Mościcach. Do rozmów na temat motoareny czyli stadionu żużlowego przystąpimy kiedy już będzie gotowa część piłkarska - zadeklarował podczas podpisania umowy prezydent Jakub Kwaśny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Jak dobrze znasz nowe zasady ortograficzne?

Pytanie 1 z 10
Jak poprawnie zapisać nazwę mieszkanki dzielnicy Ochota w Warszawie?
Szczęsny i Tomaszewski mocno o wakacjach piłkarzy: Trzeba mieć wyczucie