Ksiądz

i

Autor: Pixabay Ksiądz z Sanoka usłyszał zarzuty.

Wiadomości

Ciało księdza Mariusza znaleziono na plebani w Tarnowie. Kapłan miał zostawić list

Nie milkną echa tragedii na plebanii w Tarnowie. W niedzielę, 7 lipca 2024 roku, znaleziono ciało 37-letniego księdza Mariusza, notariusza i kierownika kancelarii Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Prokuratura wykluczyła w tej sprawie działanie osób trzecich, a świadczyć miały o tym zamknięte od środka drzwi pomieszczenia, w którym ujawniono zwłoki. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, ks. Mariusz miał zostawić list, w którym zapisał swoją ostatnią wolę. Kapłan poprosił o jedną rzecz.

Tarnów. Ciało 37-letniego kapłana na plebani. Ksiądz Mariusz zostawił list

W niedzielę, 7 lipca 2024 roku, na plebani w Tarnowie odnaleziono ciało 37-letniego kapłana. Prokuratura wykluczyła udział osób trzecich w śmierci ks. Mariusza, będącego w jedenastym roku kapłaństwa. Przesłanką ku temu były zamknięte na od środka na klucz drzwi pokoju, w którym znajdowały się zwłoki. Ponadto na ciele nie znaleziono żadnych śladów mających świadczyć, że wobec duchownego użyto przemocy. O tragicznym zdarzeniu poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wawrzce, której ks. Mariusz był strażakiem ochotnikiem. W tej sprawie komunikat wydała również diecezja tarnowska, która potwierdziła śmierć kapłana i podała datę jego pogrzebu.

Jednak nie milkną echa tej tragedii. Z nieoficjalnych informacji, które podaje „Gazeta Wyborcza”, wynika, że ks. Mariusz miał zostawić list, w którym poprosił, aby odprawiono za niego mszę świętą. W dzienniku możemy również przeczytać, że decyzja duchownego mogła zostać podyktowana kwestiami finansowymi. Nie zostało to jednak potwierdzone. Okoliczności tej sprawy wyjaśnia prokuratura.

Msza święta pogrzebowa za ks. Mariusza odbędzie się w kościele parafialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce w środę, 10 lipca 2024 roku, o godzinie 11.00. Następnie ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Kim był ksiądz Mariusz Kmak? Biografia

Ks. mgr lic. Mariusz Kmak, jak informuje diecezja tarnowska w opublikowanym na swojej stronie komunikacie, urodził się 21 maja 1987 roku w Krynicy-Zdroju, jako syn Mariana i Marii zd. Motyka. Pochodził z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce. Egzamin dojrzałości złożył w 2007 roku w Technikum Ekonomicznym w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Grybowie, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w dniu 25 maja 2013 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie (od 1 września 2013 roku). Ponadto sprawował funkcję wicenotariusza ds. łączności internetowej oraz dekanalnego duszpasterza liturgicznej służby ołtarza w dekanacie Żabno.

W 2016 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii, które ukończył w 2021 roku, uzyskując tytuł licencjata prawa kanonicznego.

Od 2021 roku pracował jako notariusz w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie, a od 2023 roku także jako kierownik kancelarii tegoż Sądu.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

To jeden z najpiękniejszych kościołów w Małopolsce. Nad wejściem znajduje się najstraszniejszy wizerunek diabła [GALERIA]

Quiz. Maszkarony opanowały Tarnów! Czy rozpoznasz po zdjęciu, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 14
Gdzie znajduje się Duch Teatru?
Duch Teatru
Powódź błyskawiczna w Krakowie. Woda potężnym strumieniem zalała centrum miasta