Stacja kolejowa

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Ruszyła modernizacja przystanków na trasie kolejowej między Tarnowem a Muszyną i Krynicą

Wiadomości

Rozpoczął się remont stacji kolejowych między Tarnowem a Muszyną i Krynicą. Które przystanki zostaną odnowione?

2024-04-16 12:06

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły prace budowlane związane z modernizacją stacji i przystanków na trasie między Tarnowem a Muszyną i Krynicą w woj. małopolskim. W sumie przebudowane zostaną perony na 13 obiektach, jako pierwsze modernizacji są poddawane stacja Tuchów przystanek Andrzejówka.

Małopolska. Ruszyła modernizacja przystanków na trasie kolejowej między Tarnowem a Muszyną i Krynicą

Jak podała w poniedziałek Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, prace budowlane na stacji Tuchów i na przystanku Andrzejówka na linii kolejowej nr 96 ruszyły w marcu. Obecnie ustawiane są ściany nowych peronów oraz wymieniane tory i sieć trakcyjna.

— PLK łączą realizację inwestycji z prowadzeniem ruchu kolejowego i zapewnieniem podróżnym dostępu do kolei w trakcie prac. Dlatego roboty odbywają się odpowiednio na fragmencie peronów tak, by pasażerowie mogli jednocześnie korzystać z części platformy i bez problemu wejść do pociągu — zaznaczyła przedstawicielka zarządcy infrastruktury kolejowej.

Według niej modernizacja obejmie łącznie 13 stacji i przystanków na trasie między Tarnowem a Muszyną i Krynicą. Sukcesywnie realizowane będą roboty na przystankach na linii nr 96: Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Muszyna oraz Muszyna-Zdrój na linii nr 105. Prace przygotowawcze, obejmujące badania geologiczne, geotechniczne oraz geodezyjne, już się rozpoczęły.

Zgodnie z zapowiedziami wszystkie zmodernizowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w trzecim kwartale przyszłego roku. Ich wartość to ponad 73 mln zł. Inwestycje na linii nr 96 oraz na linii nr 105 realizowane są w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025.

Program w Małopolsce obejmuje w sumie 22 lokalizacje. Oprócz modernizacji 13 istniejących stacji i przystanków zaplanowano również budowę dziewięciu nowych miejsc zatrzymywania się pociągów. Podróżni już korzystają z przystanków Dąbrówka Jezioro Mucharskie, Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków oraz Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki. W trakcie realizacji są: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek i Pisary.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Dworzec kolejowy Tarnów-Mościce [GALERIA]

Quiz. Największe przeboje inspirowane folklorem z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz tamte piosenki?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Malowany dym” Skaldów. „Zawróć do nieba z powrotem deszcz, a wtedy przyjdę tam...”
Pokaz użycia egzoszkieletu - Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie