Centrum Dialogu Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Centrum Dialogu Tarnów

Wiadomości

Ponad 16 milionów, 55 projektów – program Tarnów Nowe Spojrzenie

2024-04-15 14:10

Modernizacja dawnego Pałacu Ślubów, Tarnowski Szlak Maszkaronów czy Wodnych Murali, szereg projektów kulturalnych i edukacyjnych. To tylko niektóre inicjatywy, jakie w ciągu dwóch minionych lat udało się zrealizować w Tarnowie dzięki tzw. Funduszom Norweskim. Co dzięki tym pieniądzom zyskali mieszkańcy miasta?

Żeby zdobyć pieniądze z Funduszy Norweskich Tarnów musiał pokonać 255 innych miast. Dzięki temu do miasta nad Białą trafiło dodatkowo ponad 16 milionów złotych. Właśnie podsumowano realizowany przez ostatnie dwa lata projekt, pod hasłem „Tarnów Nowe Spojrzenie”, w ramach którego zrealizowano szereg przedsięwzięć z tak zwanych Funduszy Norweskich. W sumie udało się przeprowadzić 55 przedsięwzięć.

POSŁUCHAJ: mówi Rafał koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta

- Szczególnie w ramach aktywności kulturalnych było realizowanych szereg drobnych przedsięwzięć, między innymi przez Pasaż Odkryć i Tarnowskie Centrum Kultury, to były wydarzenia popularyzujące naukę na tarnowskim Rynku, spektakle teatralne, czy akcje Galerii miejskiej BWA. To są działania, które najliczniej gromadziły mieszkańców. A z punktu widzenia celów projektu, to są takie przedsięwzięcia, jak Centrum Dialogu, Akademia Młodych Liderów, czy na przykład Hackathon. Są też efekty trwałe. Od wielu lat staraliśmy się o środki na remont dawnego Pałacu Ślubów. A dzięki pieniądzom z Funduszy Norweskich udało się zmodernizować ten zabytkowy obiekt i nadać mu nową funkcję – zauważa Rafał Koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Tarnowa.

To dla niej uciekł sprzed ołtarza. Wiemy kim jest żona Tomasza Szczepanika

Centrum Dialogu, które powstało w pałacyku przy ulicy Gumniskiej, to – jak przekonuje dyrektor Koścień - odpowiedź na potrzebę dialogu różnych grup. Potrzebę znalezienia miejsca dla organizacji pozarządowych, czy artystów – to wszystko będzie się znajdowało w jednym miejscu. I dodaje, że taka jest specyfika programów, które w regulaminach mają jasno określone cele, na jakie mogą być przeznaczone pieniądze. Mieszkańcy nie zawsze się w tym orientują, ale w przestrzeni miejskiej można znaleźć tablice informujące o źródłach finansowania danego projektu.

Ideą projektów finansowanych z Funduszy Norweskich w Tarnowie było partnerstwo i współpraca. Na tym mają się również w przyszłości opierać kolejne miejskie działania, ponieważ grantodawcy kładą mocny akcent na takie właśnie cele. Zdaniem Rafała Kościenia największym „zyskiem” miasta ze zrealizowanych działań jest rozpoczęcie dialogu i wielopodmiotowa współpraca na linii: samorząd - nauka – biznes – organizacje pozarządowe. To także poprawa przestrzeni, które mogą służyć integracji, dyskusji, wymianie doświadczeń, oraz wzmocnienie oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Tarnowa przekonuje, że sięganie po fundusze zewnętrzne to absolutna konieczność. W jego opinii to podstawa rozwoju miast polskich, dlatego potwierdza, że po rozliczeniu Funduszy Norweskich, w kolejnych latach miasto będzie się starało o kolejne granty. Przypomnijmy, jak już informowało radio ESKA Tarnów, samorząd został zaproszony do ubiegania się, jako jedno ze 139 miast, o dodatkowe pieniądze, tym razem z Funduszy Szwajcarskich. Zwycięzcy mogą dostać od 10 do 18 milionów franków szwajcarskich. Projekty w ramach tego dofinansowania będzie można realizować do roku 2029.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Prosty quiz ze znanych nazwisk. Magda Gessler, Robert Lewandowski i inni. Wiesz, kim są te osoby?

Pytanie 1 z 10
Robert Lewandowski jest: