Szlachetna Paczka Tarnów

i

Autor: Szlachetna Paczka Tarnów/ materiały prasowe Szlachetna Paczka w Tarnowie szuka wolontariuszy do pracy

Przeżyj przygodę! Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

2021-08-23 14:11

Weekend Cudów odbędzie się dopiero w grudniu, ale praca w Szlachetnej Paczce trwa cały rok. Właśnie rozpoczęło się poszukiwanie wolontariuszy, którzy włączą się w przygotowanie tegorocznego finału akcji w Tarnowie. To odpowiedzialna praca, wymagająca poświęcenia czasu, jednak organizatorzy zapewniają, że warto przeżyć emocje, które towarzyszą temu wydarzeniu.

Muszą być pełnoletni, odpowiedzialni i chętni do pracy. Wolontariusze Szlachetnej Paczki najpierw przejdą specjalne przeszkolenie, a następnie – kiedy już podpiszą umowy o wolontariacie – pójdą w odwiedziny do zgłoszonych do akcji rodzin. Ich zadaniem będzie ocena sytuacji danej rodziny, ustalenie najważniejszych potrzeb i przygotowanie opisu, który trafi do bazy rodzin. Wbrew pozorom, to nie jest łatwe zadanie.

Święta inne niż wszystkie. Szlachetne Paczki trafiły do rodzin

- Wolontariusz musi mieć wyczucie, być kimś, w rodzaju psychologa. Nie każda rodzina chce opowiadać komuś obcemu o swojej trudnej sytuacji. Trzeba umieć nawiązać relację, zdobyć zaufanie i skłonić ludzi, żeby się otworzyli. Ja czasem opowiadam historie ze swojego życia. To ośmiela ludzi i jest łatwiej. Wolontariusz musi ocenić, czy zgłoszona rodzina faktycznie zasługuje na wsparcie, bo zdarzają się rodziny roszczeniowe, nawet takie, które chcą ukrywać przed nami swoje dochody. Tymczasem Szlachetna Paczka to mądra pomoc, kierowana do tych, którzy często nawet o nią nie proszą – mówi Iwona Gradowicz, liderka Szlachetnej Paczki w Tarnowie.

Udział w Szlachetnej Paczce jest dla wolontariusza okazją do nabycia wielu przydatnych umiejętności. Chętna osoba uczy się dobrej organizacji czasu, planowania, nawiązywania relacji, komunikatywności. To może się później przydać, na przykład w pracy. Baza rodzin potrzebujących wsparcia ma zostać uruchomiona w listopadzie. Wówczas rozpocznie się poszukiwanie darczyńców. Zainteresowani będą mogli przejrzeć opisy i wybrać rodzinę, dla której przygotują Szlachetną Paczkę. W opisach wyszczególnione są trzy najistotniejsze potrzeby, oraz dodatkowe, które można dodatkowo zrealizować. Zdarzają się darczyńcy, którzy w pojedynkę finansują wszystkie zakupy, jednak najczęściej chętni do pomocy zbierają się w kilka, albo kilkanaście osób i wspólnie dokonują zakupów.

Weekend Cudów w tym roku zaplanowano w drugi weekend grudnia. To zwykle najbardziej emocjonujący moment całej Szlachetnej Paczki. Trudno oprzeć się łzom, kiedy prezenty trafiają do rodzin. Dla nich to często impuls do zmiany w życiu, do zawalczenia o lepszy byt. Zanim to jednak nastąpi potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Chętni już mogą się kontaktować z tarnowskim odziałem akcji poprzez profil Szlachetna Paczka Tarnów na Facebook’u.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czy umiesz się ubierać?

Pytanie 1 z 10
Która z tych rzeczy uchodzi dzisiaj za symbol kiczu?