Krwiodawca

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Zapasy krwi znowu się kurczą

Potrzebna KREW! Punkty w Tarnowie czekają na dawców. JAKIE GRUPY są poszukiwane?

2022-05-24 17:03

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie alarmuje i prosi krwiodawców o pomoc. W ostatnich dniach zapasy magazynowe znacznie spadły, tymczasem potrzeby cały czas są ogromne. Jakie grupy są najpilniej poszukiwane?

Bez niej lekarze często są bezradni. Krew ratuje zdrowie i życie. Jest potrzebna ofiarom wypadków, przewlekle chorym i do zabezpieczenia planowanych operacji. Niestety w ostatnich miesiącach jej zapasy w bankach mocno się kurczą i znowu pojawiają się braki. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie alarmuje i prosi o pomoc. To jedyny sposób, bo krwi nie da się zastąpić żadnym syntetycznym zamiennikiem.

Głównie poszukiwane są rzadziej występujące grupy, czyli ujemne: A minus, B minus, oraz 0 minus. Spadają też zapasy grupy A plus. Tych grup aktualnie jest najmniej, ale każdy krwiodawca jest mile widziany. W zależności od potrzeb szpitale wymieniają się, tak by pacjenci byli zabezpieczeni na bieżąco.

Pierwsze w 2022 roku miodobranie w pasiece miejskiej w Białymstoku

Na krwiodawców w Tarnowie czekają dwa punkty: przy ulicy Szpitalnej obok Szpitala Specjalistycznego im. Edwarda Szczeklika, oraz na ulicy Lwowskiej, przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza. Obie placówki przyjmują od poniedziałku do piątku między 7:15 a 11:30.

Zgłaszać mogą się wszystkie osoby dorosłe i zdrowe. Dzień przed oddaniem trzeba zrezygnować z używek, warto wypić więcej wody mineralnej. W dniu pobrania natomiast dobrze jest zjeść lekkie śniadanie. Na miejscu trzeba wypełnić ankietę dotyczącą zdrowia i przejść ogólne badanie lekarskie, odpowiedzieć na pytania medyka i zmierzyć ciśnienie. Ważne jest też ogólne dobre samopoczucie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?