Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie ODSŁONIĘTY. Nie obyło się bez gwizdów i okrzyków [ZDJĘCIA]

2022-06-18 18:00

Dużo emocji towarzyszyło odsłonięciu pomnika ś.p. Lecha Kaczyńskiego przed dworcem PKP w Tarnowie. W sobotę, 18 czerwca popołudniu monument odsłonił prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński. Zgromadzeni licznie na placu dworcowym tarnowianie manifestowali zarówno sprzeciw, jak i poparcie dla inicjatywy społecznego komitetu.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie odsłonięty

W sobotę, 18 czerwca popołudniu odsłonięto pomnik ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Data uroczystości była nieprzypadkowa. Pomnik upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta odsłonięto w 73. rocznicę urodzin braci Kaczyńskich. Na placu przed tarnowskim dworcem PKP poza szefem PiS-u obecni byli premier Mateusz Morawiecki, ministrowie i posłowie oraz lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości. Przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego towarzyszyły okrzyki zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników.

- I w dzieciństwie, kiedy często chorował, i później w trakcie kariery naukowej, gdzie różne wydarzenia powodowały, że plany nie były realizowane, i później kiedy realizował zadania w imieniu wielkiego ruchu politycznego, jakim była Solidarność, i wielkiego ruchu społecznego, największego, albo przynajmniej jednego z dwóch największych w dziejach świata, i wreszcie w imieniu państwa. można powiedzieć, że dał radę. I my dzisiaj też dajemy radę, mimo, że tutaj ci od Putina nie próżnują - powiedział prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński.

- Widać, że lokalizacja pomnika budzi kontrowersje, społeczeństwo jest podzielone. Z jednej strony brawa, z drugiej okrzyki i gwizdy. Według mnie inicjatorzy budowy pomnika powinni skonsultować tą lokalizację z władzami miasta. Na uroczystości zabrakło prezydenta Tarnowa. Moim zdaniem taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Posadowienie monumentu powinno zostać wypracowane na drodze konsensusu, tu tego zabrakło - powiedział radiu ESKA jeden z mieszkańców miasta.

Mimo to, sobotnie wydarzenie zgromadziło setki tarnowian. Byli wśród nich zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej inicjatywy. Pod adresem prezesa PiS wznoszone były zarówno wulgarne okrzyki jak i głosy poparcia dla inicjatywy.

Po przemówieniu odczytany został apel poległych i oddana została salwa honorowa, a pod pomnikiem złożone kwiaty. Odmówiona została też modlitwa w intencji ojczyzny oraz zmarłej pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! A Ty? Wstaw brakujące słowa. Nie wszyscy dadzą sobie radę

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego – jeden z najpopularniejszych związków frazeologicznych, używanych na co dzień przez wielu z nas: Albo rybki, albo…?
Kaczyński na Wawelu brał udział w urodzinowej mszy świętej za brata