pieniądze

i

Autor: Pixabay

Twoje finanse

Polacy się bogacą. Coraz więcej osób ma dochody roczne powyżej miliona złotych

2023-03-27 14:20

W ciągu ostatnich czterech lat, pomimo pandemii oraz zawirowań gospodarczych związanych m.in. z wybuchem wojny w Ukrainie czy szalejącą inflacją, zwiększyła się liczba deklaracji składanych przez najbogatszych podatników o rocznych dochodach przekraczających milion złotych. Okazuję się, że Polacy wcale nie zbiednieli, a wręcz przeciwnie – ubyło osób najbiedniejszych, a wzmocniła się klasa średnia.

Polacy nie zbiednieli w czasie pandemii

W Polsce, jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosła liczba deklaracji składanych przez najbogatszych podatników, którzy osiągają dochody roczne przekraczające milion złotych. Jak podaje gazeta: „potwierdziło się też, że im wyższe dochody, tym większa skłonność do wyboru 19-proc. liniowej stawki PIT, choć wiele mogło się zmienić w 2022 r., kiedy to wszedł w życie Polski Ład”. Statystyki Ministerstwa Finansów dotyczą zeznań rocznych składanych za lata 2018–2021. Obejmują one rozliczenia według skali podatkowej i liniowego 19-proc. PIT. Nie obejmują ryczałtu ewidencjonowanego, bo ten dotyczy przychodów, a nie dochodów. To pierwsze tego typu dane dotyczące dochodów wykazywanych przez Polaków w rocznych zeznaniach PIT.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że ze statystyk wynika, iż „na przestrzeni czterech lat zmalała liczba zeznań, w których wykazano roczne dochody niższe niż 20 tys. zł. W rozliczeniu za 2018 r. do urzędów skarbowych trafiło 8 mln 488 tys. deklaracji, w których roczne dochody były niższe niż 20 tys. zł. Dla porównania w ubiegłorocznym rozliczeniu za 2021 r. takich zeznań było już tylko 5 mln 372 tys. Można więc wyciągnąć z tego wniosek, że w czasie pandemii Polacy nie zbiednieli. Potwierdza to również malejąca liczba deklaracji, w których wykazano roczne dochody nieprzekraczające 40 tys. zł – z 8 mln”.

Dzienniku czytamy również, że: „Jeśli chodzi o sytuację Polaków, którzy wykazali roczne dochody w dużo wyższych przedziałach dochodowych, to i tu widać wzrosty. Dotyczy to także rozliczeń według 19-proc. liniowej stawki PIT.(...) Ostatnia grupa, której dotyczą statystyki MF, to osoby o rocznych dochodach powyżej 1 mln zł. W tej grupie również można zaobserwować niewielki przyrost. Potwierdza się również to, że milionerzy w przeważającej części rozliczają się według 19-proc. liniowej stawki PIT”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ PRL: Kultowe gry i zabawy! Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Gra w pudełku, które wyglądało (i działało) jak długie pudełko zapałek:
Festiwal gier w Nowym Sączu