galeria

i

Autor: Pixabay

Zakupy

Koniec niedziel niehandlowych? Sklepy mogą być otwarte! Sąd zdecydował

2023-03-25 15:28

Ponad rok temu doszło do nowelizacji ustawy zakazującej handlu w niedziele. Wówczas obiekty handlowe straciły możliwość otwierania się w tym dniu jako placówka handlowa. Jednakże nie zniechęciło to właścicieli sklepów do podejmowania wszelkich starań, które pozwoliłyby na prowadzenie działalności w niedziele. Pole do popisu dawała ustawa, której przepisy nie były w niektórych punktach jednoznaczne. Dlatego też zaczęto je interpretować na własną modłę. Sprawy nierzadko trafiały do sądu, a temu zdarzało się je umarzać.

Niektóre sklepy mogą być otwarte w niedziele niehandlowe

W ostatnich dniach, jak informuje portal dlahandlu.pl, sąd umorzył postępowanie w sprawie niestosowania się do zakazu handlu w niedziele, ponieważ nie dopatrzył się w tym znamion czynu zabronionego. Okazało się, że sklep może być otwarty w siódmym dniu tygodnia pod warunkiem, że wypożycza sprzęt sportowy.

— Wyjątki wprowadzone do ustawy pozwalają przedsiębiorcom na prowadzenie handlu także w niedziele, jeśli w placówce handlowej prowadzona jest jedna z wymienionych w ustawie działalności. W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele nie mówi się wprost o tym, że wyjątki dotyczą także wypożyczalni sprzętu sportowego lub wypożyczalni książek. Jednak według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 r., jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego. Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r., Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa — wyjaśnia cytowany przez portal dlahandlu.pl Dawid Suszyński, właściciel kancelarii adwokackiej w Gdańsku.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, jak informuje przytaczany przez portal dlahandlu.pl Dawid Suszyński, zwrócił uwagę, że ustawodawca nie wprowadził w przypadku wypożyczalni sprzętu sportowego zastrzeżenia, które jednoznacznie wskazywałoby, że działalność ma być działalnością przeważającą, co oznacza, że jej prowadzenie w niedziele niehandlowe nie ma znamion czynu zabronionego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Zabawne jedzenie z całego świata

Pytanie 1 z 10
Gęsie pipki to:
Super Ring - Mieszkanie prawem, czy towarem?