Praga

i

Autor: Pixabay Kościół Śmiechu w Czechach nadal nie został zarejestrowany

Wiadomości

Nie będzie Kościoła Śmiechu. Sąd przesądził o losach świątyni dla pozytywnie nastawionych

2024-02-26 7:05

Czeski Naczelny Sąd Administracyjny w czwartek odrzucił skargę w sprawie braku rejestracji Kościoła Śmiechu. W uzasadnieniu werdyktu napisano, że nie spełnia on prawnych wymagań stawianych kościołom, ale nie oznacza to, że zwolennicy śmiechu mają zrezygnować ze swoich wartości.

Czechy. Kościół Śmiechu nadal nie został zarejestrowany

Ani wyrok sądu pierwszej instancji, ani decyzja Ministra Kultury w żaden sposób nie pozbawiają skarżących ich postawy życiowej opartej na uśmiechu, śmiechu i ogólnie pozytywnym nastawieniu do życia w każdych okolicznościach – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

„Ecclesia Risorum” w zasadach wiary i opisie ceremonii przedstawionych na swojej stronie internetowej, stwierdza, że uśmiech i śmiech są, w jego rozumieniu, pozytywnymi przejawami komunikacji międzyludzkiej, ale także zaniedbanym środkiem zrozumienia „tajemnic Absurdu”. Jest to możliwe dzięki śmiechowi dla samego śmiechu, bez żadnej widocznej przyczyny zewnętrznej, napisał w założeniach zasad kościoła jego współtwórca Patrik Prochazka.

Wniosek o rejestrację „Ecclesia Risorum” Ministerstwo Kultury odrzuciło w 2019 r. Decyzję później podtrzymał sąd w Pradze. M.in. w wyroku wówczas uznano, że aby zarejestrować określoną grupę jako kościół lub wspólnotę wyznaniową nie wystarczy, że uważa się ona za taką. Musi ona również spełniać cechy kościoła lub związku wyznaniowego.

W swoim odwołaniu obrońcy śmiechu argumentowali, że państwo odmówiło ich rejestracji dlatego, że ich przekonania i światopogląd różnią się od chrześcijańskiej, dominującej tradycji postrzegania religii. Uważają oni jednak, że takie stanowisko jest nielegalne i niezgodne z konstytucją.

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego napisali także, że w sytuacji, w której z prawnej ochrony religii korzystają kościoły akceptujące świat stworzony przez jednego Boga, świat rządzony przez wielu konkurujących ze sobą bogów oraz świat istniejący bez Boga, to z tej samej ochrony powinno korzystać stowarzyszenie oparte na Absurdzie, z którym kontakt możliwy jest poprzez śmiech.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ten małopolski kościół jest perłą budownictwa sakralnego. Wzniesiono go ponad 400 lat temu [GALERIA]

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński
Raport - Tomasz Terlikowski - Koniec wpływu KOŚCIOŁA na politykę?!