Nauczmy się ze sobą rozmawiać. Protest Przeciwko Podziałom w Tarnowie

2022-11-09 15:21

Jesteśmy różni, ale możemy ze sobą rozmawiać. Przekonywali do tego młodzi ludzie, którzy wzięli udział w pierwszym Proteście Przeciwko Podziałom. Wydarzenie było częścią Festiwalu Filmowego Vitae Valor, który po raz dwunasty odbywa się w Tarnowie. Uczniowie uczestniczyli również w debacie międzypokoleniowej.

Nauczmy się ze sobą rozmawiać, bez względu na dzielące nas różnice. O to apelowali w Tarnowie uczestnicy pierwszego Protestu Przeciwko Podziałom. Wydarzenie, będące częścią Festiwalu Filmowego Vitae Valor, zgromadziło w Mościcach uczniów różnych tarnowskich szkół. Młodzi luzie przekonywali, że dialog i relacje są ważniejsze od udowadniania racji.

- Dlaczego mamy się nie lubić, skoro żyjemy razem. Nawet jeżeli różnimy się pochodzeniem, wyglądem, kolorem skóry, przekonaniami religijnymi czy poglądami politycznymi, możemy ze sobą rozmawiać. Różnorodność jest piękna, nie musimy się ze sobą zgadzać, żeby się szanować. Wystarczy się uśmiechnąć, zrobić komuś dzień dobrym słowem, wysłuchać – przekonywali młodzi tarnowianie w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów.

POSŁUCHAJ uczestników i organizatora Protestu Przeciwko Podziałom w Tarnowie

Wydarzeniu towarzyszyły transparenty przygotowane przez młodych ludzi. Znalazły się na nich wymowne hasła: „Zgoda buduje”, „Więcej nas łączy, niż dzieli” czy „Protest Przeciwko Podziałom”. Już praca nad ich przygotowaniem miała jednoczyć, bo polegała na udziale uczniów z różnych szkół w grze miejskiej na terenie Tarnowa. Dobra zabawa sprzyjała pracy zespołowej, przyznawali uczestnicy zajęć.

Jak powstają rzeszowskie rogale św. Marcina?

- Bardzo się cieszymy, że debaty skłaniają młodych ludzi do dialogu, którego tak nam brakuje, również w życiu publicznym. Oni sami zauważyli na przykład problem w komunikacji pomiędzy pokoleniami. Teza dzisiejszej debaty brzmi: „Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać, tak jak one”. Jesteśmy ciekawi, jak uczestnicy ją rozwiną. Doceniamy, że młodzi uczestnicy tarnowskich debat dostrzegają potencjał dialogu i chcą na nim budować coś więcej – zauważa Marcin Lewandowski, twórca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej i współorganizator Festiwalu Vitae Valor.

Symbolem dzisiejszej akcji były dwa różne buty na nogach. Miały pokazywać piękno różnorodności, która zamiast dzielić, powinna łączyć, a przynajmniej skłaniać do refleksji i rozmowy. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że Protest Przeciwko Podziałom stanie się wydarzeniem dorocznym, a w przyszłości być może nawet ogólnopolskim.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz o lekturach szkolnych na maturę 2023

Pytanie 1 z 10
Ile części mają Dziady?