Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwiązywania problemów społecznych? Z tym problemem mierzyli się uczestnicy konkursu AI4Youth – Sztuczna Inteligencja dla Młodych. To projekt firmy Intel, realizowany we współpracy z rządami na całym świecie. Jego celem jest rozwijanie kompetencji młodzieży związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wzięli w nim udział młodzi ludzie z całej Polski, w tym między innymi także uczniowie z Tarnowa.
Laureatem konkursu ministerialnego AI4Youth został uczeń 3 klasy technikum informatycznego w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie – Radosław Wolański. Przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji stworzył aplikację, która ma zapobiegać wadom postawy u osób, które z różnych względów dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, przy biurku i komputerze.
- Obserwowałem kolegów w ławkach i sam też na własnej skórze odczułem skutki długiego siedzenia w nieprawidłowej postawie podczas nauczania zdalnego w czasie pandemii. Stąd wziął się pomysł na aplikację AntyGarb. Można ją zainstalować na komputerze, albo na telefonie komórkowym. Aplikacja wykorzystuje kamerkę, sprawdza naszą postawę i alarmuje o konieczności wyprostowania się sygnałem dźwiękowym i komunikatem na wyświetlaczu – tłumaczy autor zwycięskiego projektu – Radek Wolański.
W ramach przygotowań Radek musiał znacznie rozszerzyć swoją wiedzę, bo zagadnienia z zakresu sztucznej inteligencji wykraczają poza program nauczania w szkole średniej. Mógł liczyć na pomoc nauczycielki i opiekunki projektu – Edyty Kowalskiej. W sumie w konkursie AI4Youth – Sztuczna Inteligencja dla Młodych wystartowało 200 uczestników z całej Polski, którzy zaprezentowali blisko 90 projektów. Młody twórca aplikacji AntyGarb planuje w przyszłości udostępnić ją w sieci.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]