III LO w Tarnowie

i

Autor: Krystian Janik

Wiadomości

„Jan Ryba niczym nie zawinił, a wprost przeciwnie”. Prezydent Tarnowa nie zawiesił dyrektora III LO

2023-05-29 11:56

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystosował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity pismo, w którym zwrócił się o ponowne rozpatrzenie zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim dyrektorowi III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Janowi Rybie. W związku z tym włodarz miasta wstrzymał się z decyzją o zawieszeniu dyrektora w obowiązkach.

Prezydent Tarnowa nie zawiesił dyrektora III LO. Napisał w tej sprawie do wojewody małopolskiego

Roman Ciepiela wstrzymał się z zawieszeniem Jana Ryby, dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, który decyzją małopolskiego Kuratorium Oświaty stanął przez Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli. Dyrektor stanął w obronie uczennicy informując Sąd Rodzinny, że prawdopodobnie jest ona ofiarą matki, która dopuszcza się wobec niej przemocy fizycznej i psychicznej. O niepokojących sytuacjach, do których miało dochodzić w domu licealistki, informowali nauczyciele oraz uczniowie. Natomiast ciotka dziewczyny powiadomiła o przemocy domowej Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie Tarnowskiej, a ta postawia jej matce zarzuty zanęcania fizycznego i psychicznego nad córką, którego miała dopuścić się w okresie od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku.

Z działaniami małopolskiego Kuratorium Oświaty, które postawiło Jana Rybę przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli, nie zgadzają się uczniowie III LO, którzy wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie zapowiedzieli manifestację w obronie Jana Ryby pod hasłem „Oddajcie nam dyrektora”. Odbędzie się ona we wtorek, 30 maja 2023 roku, o godzinie 11:45 na Placu Jana Szczepanika, znajdującym się naprzeciwko placówki. Natomiast prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystosował do wojewody małopolskiego pismo, w którym domaga się ponownego rozpatrzenia zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli dyrektorowi III LO.

– Uważam, że w świetle faktów ujawnionych przez krajowe i lokalne media, tarnowską prokuraturę i Sąd Rodzinny w Tarnowie coraz bardziej jasnym staje się, że dyrektor Ryba niczym nie zawinił, a wprost przeciwnie – zawiadomienie Sądu Rodzinnego o prawdopodobnej przemocy wobec rodziny było działaniem jak najbardziej poprawnym, zaś nagannym byłoby, gdy tego nie zrobił. I dodać należy, że dyrektor podejmował swoje działania za zgodą jednego z rodziców – komentuje Roman Ciepiela. - Wstrzymanie postępowania dyscyplinarnego wobec Jana Ryby i ponowne rozpatrzenie postawionych zarzutów wydaje się być jak najbardziej na miejscu również dlatego, iż Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Małopolskiego Kuratorium Oświaty o udostępnienie dokumentacji sprawy, którą to dokumentację chce poddać analizie, a następnie podjąć decyzje co do dalszych kroków w tej sprawie – wyjaśnia Roman Ciepiela.

Prezydent Tarnowa jest przekonany, że informacje docierające z mediów, tarnowskiej prokuratury czy Sądu Rodzinnego w Tarnowie wskazują na konieczność ponownego dogłębnego i rzetelnego przeanalizowania sprawy pod względem ochrony dobra i praw dziecka oraz prawidłowości postępowania dyrektora w tej sprawie.

– Moim obowiązkiem jako Prezydenta Miasta Tarnowa, będącego organem prowadzącym wymienionej szkoły, jest przede wszystkim działanie na podstawie prawa i w jego granicach. Zawieszenie dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, pana Jana Ryby, w sytuacji niewypełnienia przesłanek powołanego przepisu z punktu widzenia zasady legalizmu, budzi bardzo poważne wątpliwości prawne, w związku tym do czasu jednoznacznego wyjaśnienia stanu faktycznego przez Pana Wojewodę, powstrzymam się od działań w tej sprawie – czytamy w piśmie.

W piśmie Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli, które otrzymał prezydent Tarnowa, postawiono dyrektorowi III LO zarzut „naruszenia praw i dobra dziecka”. Jednak nie podano żadnych konkretnych faktów dotyczących sprawy. Ponadto przypomniano Romanowi Ciepieli zapis Ustawy Karta Nauczyciela mówiący, że w takiej sytuacji organ prowadzący szkołę obligatoryjnie podejmuje decyzję o zawieszeniu nauczyciela.

Prezydent zwraca uwagę, że jeśli jego wniosek do wojewody małopolskiego nie zostanie przez niego uwzględniony, to na podstawie obowiązującego prawa będzie zmuszony do zawieszenia w obowiązkach dyrektora III LO.

– Nie będę miał innego wyjścia, bowiem do zawieszenia obliguje mnie ustawa. Uważam, że zawieszenie byłoby dużą szkodą nie tylko dla cenionego dyrektora renomowanej szkoły i nauczyciela, ale także samej placówki. Tym bardziej, że posiedzenie komisji, która ma orzec w sprawie dyrektora Ryby, wyznaczono dopiero na marzec przyszłego roku. To jakieś kuriozum! Od wielu tarnowskich środowisk, nie tylko związanych z oświatą, docierają do mnie głosy poparcia dla dyrektora III LO i apele o to, aby dyrektora nie zawieszać, ale jeżeli komisja przy wojewodzie nie zmieni swojego stanowiska będę musiał wydać decyzję o zawieszeniu – podkreśla prezydent Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Polskie przeboje lat 80. Jak dobrze pamiętasz piosenki z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Jaki jest świat w piosence „Skóra” zimnofalowej grupy Aya RL, która w 1984 roku zdobyła ogromną popularność na festiwal w Jarocinie?
Zamiast pokazów odpłatne loty śmigłowcem. Wielka klapa na Wawerskim Pikniku Lotniczym