Po zamku na górze św. Marcina w Tarnowie pozostały tylko nieliczne źródła historyczne i ruiny. W XIX wieku twierdza była stopniowo rozbierana, jako źródło materiałów budowlanych i do tej pory nie doczekała się rekonstrukcji.
Wszystko wskazuje na to, że Zamek Tarnowskich prawdopodobnie nigdy nie zostanie odbudowany. Możliwe jednak, że za rok będzie można go zwiedzać. Pozwoli na to cyfrowy projekt, który od dłuższego czasu tworzy architekt i grafik komputerowy Michał Szumlański.
– Pierwsze przymiarki do tego projektu były cztery lata temu. Zacząłem się zastanawiać, czy to jest w ogóle wykonalne. Szukałem jakiegoś odpowiednika, czy ktoś coś podobnego wcześniej zrobił. Duże wrażenie wywarła na mnie cyfrowa rekonstrukcja zamku w Pińczowie. Wtedy też zacząłem pierwsze prace, ale musiałem je odłożyć na bardziej sprzyjający czas. We wrześniu ubiegłego roku stwierdziłem, że albo teraz, albo nigdy – mówi Michał Szumlański.
Na ten moment można podziwiać niemal gotową wizualizację zamku głównego. Cały projekt zakłada także odtworzenie podzamcza i okolicy twierdzy. Termin zakończenia rekonstrukcji jest jednak umowny, ponieważ postęp prac zależy od wolnego czasu samego twórcy. Warto podkreślić, że jest to w całości (nie licząc konsultacji z architektami i historykami) dzieło jednego człowieka.
– Niestety jest to praca, która wymaga bardzo dużo czasu. W pewnych momentach zaczyna to powoli przypominać drugi etap. To wszystko tak naprawdę jest na dalej prototypem. Szacowałem, że samo modelowanie obiektów mógłbym zakończyć dopiero w okolicach grudnia – dodaje Michał Szumlański.
Twórca rekonstrukcji zaznacza jednak, że nie będzie to dokładnie odwzorowany Zamek Tarnowskich, ponieważ żadne źródła historyczne nie dają nam wystarczającej wiedzy na ten temat. Tak naprawdę, nigdy nie dowiemy się, jak twierdza wyglądała w rzeczywistości. Rekonstrukcja ma być próbą odtworzenia zamku za pomocą nielicznych informacji, które udało się zebrać. Z tego powodu zbieranie danych na temat możliwego rozmieszczenia poszczególnych obiektów na Górze św. Marcina okazało się najtrudniejszą częścią projektu.
Gotowy zamek zostanie opublikowany w formie bezpłatnej aplikacji na Steamie. Niewykluczone, że rekonstrukcja mogłaby w przyszłości posłużyć do ewentualnej odbudowy zamku na Marcince. Możliwe również, że Zamek Tarnowskich stanie się częścią większego projektu, na przykład gry komputerowej.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!