stacja, paliwo

i

Autor: unplash Dodatek na paliwo od 1 stycznia. Kto otrzyma 500 złotych

Wiadomości

Tych stacji benzynowych nie zobaczymy już w Polsce! Tankują na nich wszyscy

2023-05-29 12:15

W sierpniu 2022 roku doszło do połączenia się Orlenu z Lotosem, polegającego na wchłonięciu tego drugiego przez pierwszy. Koncern naftowy musiał zrezygnować z części punktów na mapie kraju, aby spełnić warunki, które zostały mu postawione przez Komisję Europejską. Prezes MOL Polska podał ostateczny termin likwidacji jednej z najbardziej rozpoznawalnych stacji.

Stacje Lotos znikają z mapy Polski. Podano datę likwidacji

W sierpniu 2022 roku nastąpiło połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen z Grupą Lotos. Było to pokłosie listu intencyjnego podpisanego ze Skarbem Państwa w lutym 2018 roku. Dzięki temu Orlen spełnił warunki postawione przez Komisję Europejską. Umożliwiło to, jak podaje portal bezprawnik.pl, Danielowi Obajtkowi sfinalizowanie trwającego pięć lat procesu.

Działania Orlenu wywołały niemałe kontrowersje. Głównym ich powodem, co podkreślali eksperci, była zbyt niska kwota sprzedaży 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Prezes Orlenu wprawdzie zapowiadał, że Saudi Aramco będzie musiało zapłacić pomiędzy 2,1 a 2,2 miliarda złotych, ale ostateczna cena za 30 proc. akcji wyniosła około 1,15 miliard złotych. Opozycja twierdziła, że kwota sprzedaży powinna wynieść 8 miliardów złotych. Tak bowiem wynikało z obliczeń przeprowadzonych przez amerykańską firmę Salomon.

Nie inaczej było w przypadku sprzedaży 80 proc. stacji Lotosu i umowy, którą Orlen zawarł z węgierską spółką naftowo-gazowniczą MOL. W związku z tym z mapy Polski zaczęły już znikać pierwsze stacje Lotos. Prezes MOL Polska Richard Austen, w rozmowie z PAP, na którą powołuje się portal bezprawnik.pl, poinformował, że latem 2023 roku 100 punktów przejdzie rebranding, czyli transformację marki w zakresie jej najważniejszych elementów wizerunkowych oraz strategicznych. Do końca przyszłego roku zniknie 80 proc. stacji Lotos. W ostatecznym rozrachunku przeobrażeniu ulegnie 410 punktów, które spółka MOL odkupiła od Orlenu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Jak dobrze pamiętasz największe polskie przeboje lat 70.? Test z piosenkami z czasów PRL

Pytanie 1 z 12
Jaką piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki w koncercie „Debiuty” podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu?
Cud w Parczewie. Przy nadprzyrodzonym wizerunku gromadzi się coraz więcej osób