Domki muzyczne Kąśna Dolna

i

Autor: Łukasz Olszewski/ Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna Domki muzyczne Kąśna Dolna

Wiadomości

Domki muzyczne w Kąśnej Dolnej. To wyjątkowo trafiona inwestycja Centrum Paderewskiego

2024-03-01 14:23

Wyremontowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, dwa domki letniskowe w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, przekształcono w przestrzeń do ćwiczeń dla artystów i młodych adeptów sztuk muzycznych. Pytamy, jak sprawdza się ta inwestycja.

Domki letniskowe w sąsiedztwie zabytkowego dworu Ignacego Jana Paderewskiego przebudowano na chatki muzyczne w 2022 roku. Modernizację sfinansowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury. Każdy domek ma powierzchnię około 30 metrów kwadratowych. Obiekty są wyposażone w instrumenty klawiszowe, klimatyzację z funkcją ogrzewania, oraz wygodne meble. Można w nich spędzać twórczo czas szlifując swoje umiejętności, jednocześnie podziwiając otaczającą przyrodę klimatycznego parku.

POSŁUCHAJ: mówi Łukasz Gaj, dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Domki muzyczne Kąśna Dolna

i

Autor: Łukasz Olszewski/ Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna Domki muzyczne Kąśna Dolna

- Bardzo potrzebowaliśmy tych przestrzeni dla wszystkich kursantów, którzy przyjeżdżają do Centrum Paderewskiego, bo zawsze było tak, że jak organizowaliśmy jakiś kurs, to dwór Ignacego Jana Paderewskiego był wyłączony z możliwości zwiedzania. W tej chwili te dwa domki, które powstały, pełnią funkcję sal ćwiczeniowych. Bardzo się z tego cieszę, uczniowie i artyści bardzo chętnie, nawet chętniej korzystają z nich, niż z przestrzeni dworu, ponieważ tam mają ciszę, tam mają spokój. Udało nam się uzyskać takie wrażenie ćwiczenia w parku, dzięki ogromnym przeszkleniom. To jest niesamowite, że można pójść do sali ćwiczeniowej i być otoczonym naturą. Jest to bardzo inspirujące dla artystów i tych młodych ludzi. To była niesamowicie ważna inwestycja – cieszy się Łukasz Gaj, dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Łukasz Gaj

i

Autor: Justyna Świderska Łukasz Gaj

Domki charakteryzuje nowoczesny drewniany design z metalowymi elementami i dużymi przeszkleniami, które jednak nie kolidują z zabytkowym dworem i parkiem. Jak przyznaje dyrektor Gaj, inwestycja była konsultowana z konserwatorem zabytków. Nowe przestrzenie edukacyjno-artystyczne służą koncertującym w Kąśnej gwiazdom estrady, ale również najmłodszym - uczestnikom kursów i warsztatów.

Tymczasem Centrum Paderewskiego zainaugurowało kolejny sezon artystyczny. W pierwszych dniach roku, z mistrzowskim recitalem fortepianowym wystąpił Rafał Blechacz. Artysta zaprezentował bogaty program dzieł Mozarta, Chopina, Debussy'ego i Szymanowskiego. A kolejna koncertowa uczta dla melomanów już 20 kwietnia. W Sali Koncertowej Stodole odbędzie się koncert pod tytułem: Niesamowity Quincy Jones. Utwory legendarnego producenta muzycznego, wykonywane przez takie gwiazdy, jak: Michael Jackson, Herbie Hancock, Patti Austin, Dinah Washington czy James Ingram, zaprezentuje zespół Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierownictwem muzycznym Szymona Szczota.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ Ludowe przesądy. Zobacz, co wiesz o dawnych wierzeniach

Pytanie 1 z 10
Czy Słowianie wierzyli w duchy, które chroniły dom rodzinny?