Choinki, wieńce, renifery. Kiermasz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2022-12-05 16:34

Szkolna biblioteka zamieniła się w magazyn. W Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie trwają ostatnie przygotowania do dorocznego kiermaszu charytatywnego. Na półkach, oprócz książek, leżą teraz stroiki, wianki, aniołki, bombki i renifery. A wszystko dla Tarnowskiego Hospicjum Domowego.

Świąteczne ozdoby i dekoracje wykonują uczniowie, nauczyciele, ale również rodzice i emerytowani pedagodzy, dla których udział w dorocznym kiermaszu jest już tradycją. Wśród ozdób dominują szyszkowe choinki i wianki. Nie brakuje też drewnianych dekoracji na stoły, szopek, bombek, czy stroików. Wszystkie wykonane ręcznie i najczęściej z ekologicznych, naturalnych materiałów.

- Tu mamy szopki. Zostały wykonane przez nas własnoręcznie z materiałów takich jak drewno, mech i szyszki, figurki są z gipsu. Szkolna biblioteka jest teraz jak taki warsztat. Przychodzimy tu, żeby robić ozdoby i dekoracje. Dużo pomysłów jest w internecie, ale w szkole jest już przekazywana przez starsze klasy tradycja wykonywania tych rzeczy. Nie trzeba nas było zbyt mocno namawiać do pomocy, wszyscy chętnie się włączają do pomocy. To dla nas duża satysfakcja, kiedy nasze prace trafiają na stoiska a klienci zabiegają, żeby je kupować – przyznają w rozmowie Radiem ESKA Tarnów uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.

75-letnia Halina Frąckowiak wciąż zachwyca: Nie mam żadnego problemu z wiekiem!

Sporym zainteresowaniem cieszą się w tym roku drewniane, białe renifery sporych rozmiarów. Figurki powstają w warsztacie stolarskim ojca jednego z uczniów. Najpierw powstał szablon, potem wycina się wzór z płyty, kilkukrotnie maluje białą farbą, a jedyną ozdobą jest czerwona kokarda wokół szyi renifera. Chętni pytają o nie już teraz. Ten rok zresztą jest wyjątkowy pod względem zainteresowania.

- To pierwszy raz, kiedy jeszcze na długo przed kiermaszem mamy mnóstwo zapytań i już sprzedanych albo zarezerwowanych dekoracji. Nasza skarbonka już się zapełnia a mamy nadzieję, że na kiermaszu będzie jeszcze lepiej. Zaczynamy o 8:00, ale często już przed tą godziną ustawia się kolejka chętnych, bo chcą wybrać najładniejsze ozdoby – przyznaje Renata Chlupka-Kosiba, bibliotekarka ZSME w Tarnowie, która organizuje kiermasz.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 11 grudnia. Stoiska staną przy parafii św. Rodziny (kościele Misjonarzy) na ulicy Krakowskiej w Tarnowie. Kiermasz potrwa od 8:00 do 14:00. Całkowity dochód ze sprzedaży dekoracji świątecznych trafi na konto Tarnowskiego Hospicjum Domowego. Zwykle udaje się zebrać około 3 tysięcy złotych. To pieniądze przeznaczane na sprzęt medyczny i leki dla podopiecznych placówki.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już 5/10 możesz nazwać sukcesem

Pytanie 1 z 10
Wskaż kontynent, na którym znajduje się Gujana Francuska: