Dominik Święs

i

Autor: Justyna Świderska Dominik Święs kolekcjonuje bombki od 5 lat

BOMBKI choinkowe z czasów PRL-u na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

2022-12-02 10:56

„Magia Świąt” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Od piątku, 2 grudnia, można tam oglądać wyjątkową wystawę szklanych baniek z czasów PRL-u. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej, niezwykłej kolekcji Dominika Święsa.

Jego cała kolekcja liczy obecnie ponad 3 tysiące sztuk. 17-letni uczeń tarnowskiego „plastyka”, Dominik Święs, od pięciu lat kolekcjonuje bombki choinkowe. Szklane cuda pochodzą z czasów PRL-u, wiele wzorów jest wyjątkowych, bo już o dawna nie są produkowane.

POSŁUCHAJ o historii bombek i kolekcji szklanych ozdób choinkowych

- Pierwsze bombki dostałem od babci, bo chciałem przygotować wyjątkową choinkę, która przypomniałaby moim rodzicom święta ich dzieciństwa. Potem kolejne kupowałem na portalach aukcyjnych, od innych kolekcjonerów. Mam bombki formowe, które były produkowane seriami, oraz bombki wolno dmuchane, wśród których nie znajdziemy dwóch identycznych. Wszystkie malowane ręcznie. Niektóre mogą kosztować nawet 600 złotych za sztukę. Kolekcja liczy ponad 3 tysiące sztuk. W domu mam jeden pokój przeznaczony na ich przechowywanie, ale chciałbym jeszcze stworzyć gablotę do prezentowania zbiorów – mówi w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów Dominik Święs.

Tłumy na Poznańskim Jarmarku Świątecznym 2022

W kolekcji Dominika znaleźć można między innymi postaci z kultowych bajek, jak Bolek i Lolek, Jacek i Agatka, Balbina i Ptyś, ale także laleczki, babuszki, bałwanki, zwierzęta, grzybki, zwykłe kule, sopelki i tak zwane reflektory. Te ostatnie powstawały jako kule, a następnie w rozgrzaną ściankę bombki wkładało się specjalny tłok, dzięki czemu tworzyło się wgłębienie w bombce. Wyjątkowe miejsce w kolekcji zajmują parasole. Dominik ma ich 10. Mają różne kształty i kolory i są wyjątkowo rzadko spotykaną ozdobą choinkową, podobnie jak imbryki, samowar i marynarz.

Wielkim marzeniem Dominika jest stworzenie w przyszłości stałej ekspozycji baniek choinkowych wraz z manufakturą, w której powstawałyby nowe, wyjątkowe wzory. Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie pokazanych zostanie około 300 bombek z jego dotychczasowej kolekcji, wśród nich także szpice choinkowe. Wernisaż w siedzibie Muzeum przy Rynku 3 w Tarnowie odbędzie się w piątek, 2 grudnia, o godzinie 18:00. Jeżeli macie w domu bombki przekazywane z pokolenia na pokolenie, o których chcecie się czegoś dowiedzieć, możecie je przynieść na wernisaż. Obecny na nim Dominik Święs chętnie odpowie na pytania zwiedzających. A wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2023.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Najważniejsze pary polskich seriali. To od nich wszystko się zaczęło. Prawdziwy fan zna szczegóły na wyrywki

Pytanie 1 z 10
Nieszczęśliwa miłość Barbary w "M jak miłość", to...