Czy bezdomnych będzie w Tarnowie więcej?

i

Autor: Pixabay

Bezdomnych w Tarnowie będzie coraz więcej? Prognozy dla miasta są niepokojące

2022-11-24 15:39

Przed zimą tarnowskie instytucje apelują do mieszkańców o zwracanie uwagi na bezdomnych. Zwłaszcza że ich liczba z roku na rok się zwiększa. Już teraz z miejskiej noclegowni korzysta codziennie kilkanaście osób. Oblężenie przeżywa również schronisko. Na dodatek sytuacja ekonomiczna może wpłynąć na odsetek bezdomności wśród mieszkańców.

Tarnów. Władze apelują o pomoc bezdomnym

Tarnowskie instytucje zwracają się do mieszkańców z prośbą o informowanie służb o osobach, które potrzebują natychmiastowej pomocy. Dotyczy to przede wszystkim bezdomnych, dla których nadchodząca zima może być wyjątkowo ciężka.

Na terenie miasta w Domu dla Bezdomnych Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ulicy Prostopadłej 9a działa noclegownia, która udziela podstawowej pomocy. Tam przygotowano łącznie ok 20 miejsc. Kompleksową opiekę zapewnia natomiast schronisko, które może przyjąć 80 osób.

– Zapewniamy pomoc całoroczną, 24 godziny na dobę niezależnie od świąt i dni wolnych. W ramach naszej struktury działa również noclegownia, która zapewnia pomoc doraźną bez jakichkolwiek ograniczeń i skierowania. Do schroniska może natomiast trafić osoba skierowana przez ośrodek pomocy społecznej. Trafiają do nas również osoby przywożone przez policję czy straż miejską z pustostanów i miejsc niezdatnych do zamieszkania – wyjaśnia Jerzy Maślanka, dyrektor Domu dla Bezdomnych Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Liczba bezdomnych się zwiększy? Niepokojące prognozy dla Tarnowa

Tarnowskie schronisko i noclegownia miały pełne obłożenie w ciągu 2022 roku. Do tej pory się to nie zdarzało, ponieważ bezdomni zgłaszali się najczęściej w okresie zimowym. Codziennie z noclegowni korzysta kilkanaście osób, zapełniając tym samym prawie wszystkie dostępne miejsca. Natomiast samo schronisko jest zajęte niemal w 100 procentach.

Dokładna liczba osób bezdomnych w Tarnowie jest trudna do określenia, ale przypuszcza się, że w ciągu ostatnich lat mogła się znacznie zwiększyć. Już na tej podstawie prognozowany jest wzrost bezdomności w mieście. Do tego należy dodać pogarszającą się sytuację ekonomiczną, przez którą coraz mniej osób będzie stać na opłacenie mieszkania.

– Przypuszczamy, że w najbliższym czasie będzie tendencja wzrostowa. Niestety to co się dzieje w gospodarce, wzrost bezrobocia, zagrożenie utratą pracy może przełożyć się liczbę osób, które nie poradzą sobie z tą sytuacją. Często dlatego, że nie będą potrafiły więcej zabezpieczać finansowo swojej rodziny. Do tego dojdzie ucieczka w alkoholizm, która generuje kolejne problemy – dodaje Jerzy Maślanka.

Bezdomność w Tarnowie w skali całego kraju

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że liczba bezdomnych w Tarnowie nie jest ani największa, ani jedną z największych w porównaniu do innych regionów. Tłumaczy się to rozbudowanym systemem opieki społecznej, jakim dysponuje miasto. Oprócz schroniska pomoc potrzebującym zapewnia też Centrum Usług Społecznych, w którym funkcjonuje zespół ds. pomocy osobom bezdomnym.

– Porównując dane z innych miast, to Tarnów w żaden sposób się w tym przypadku nie wybija. Można powiedzieć, że jesteśmy daleko poza środkiem statystyk jeżeli chodzi o bezdomność. Poza tym może trzeba spojrzeć inaczej? Może Tarnów lepiej się opiekuje tymi osobami? Łatwo powiedzieć, że w danej miejscowości nie ma bezdomnych, ale ja nie przypominam sobie, żeby w Tarnowie jakakolwiek bezdomna osoba zamarzła – przyznaje Jerzy Maślanka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Potworna BIEDA! Polacy szperają w ŚMIETNIKACH. Serce mi KRWAWI | Komentery