Zbliżają się główne obchody Roku Szczepanika

i

Autor: Wojciech Gardoń

Będzie się działo! Tarnów SZYKUJE SIĘ do świętowania. WKRÓTCE główne obchody Roku Szczepanika

2022-06-09 11:00

Obecny rok został ustanowiony w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. Okazją są zbliżające się 150. urodziny wynalazcy. Z tego powodu zaplanowano szereg wydarzeń, które mają uhonorować „polskiego Edisona”. Czerwcowe świętowanie rozpocznie koncert zespołu Pectus.

„Szczepanikowie dla Szczepanika” – pod taką nazwą odbędzie się plenerowy koncert. To pierwsze wydarzenie w programie czerwcowych obchodów. Zespół Pectus wystąpi nie tylko dla tarnowskiej widowni, ale również dla Jana Szczepanika. Tarnów świętuje bowiem związaną z nim 150. rocznicę. Główne obchody zaplanowano w same urodziny „polskiego Edisona”. Wówczas odbędzie się uroczysta Gala Jubileuszowa, w czasie której zostaną wręczone statuetki im. Jana Szczepanika. Otwarta zostanie również wystawa poświęcona wynalazcy.

– W Tarnowie co miesiąc odbywają się imprezy związane z postacią tego wielkiego konstruktora. Inaugurowaliśmy Rok Szczepanika w naszym muzeum. Teraz natomiast zbliżamy się do kumulacji, najważniejszego punktu. Dni Szczepanika w Tarnowie zaplanowane są na najbliższy weekend. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń w mieście będzie właśnie otwarcie wystawy, którą zwiedzający będą mogli podziwiać do końca sierpnia – mówi Marcin Borys, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Koncert zespołu Pectus odbędzie się w Amfiteatrze letnim 12 czerwca, natomiast wystawa zostanie udostępniona dzień później. Kolejnym ważnym wydarzeniem w Tarnowie będą Targi Innowacji ITAR. Zostaną na niej zaprezentowane i nagrodzone najnowsze wynalazki. W związku z jubileuszem mieszkańców czeka cała masa wydarzeń. Niektóre z nich zaplanowano dopiero na jesień. Wśród nich jest między innymi odsłonięcie murali poświęconych Szczepanikowi. Obchody będą się odbywały równolegle w Krośnie i potrwają do końca roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wakacje we Włoszech? Bez 8/14 nawet nie myśl o wyjeździe

Pytanie 1 z 14
Ile rodzajów makaronu wyróżnia się we Włoszech?
Bożydar Iwanow o meczu Belgia-Polska