Jacek Hudyma

i

Autor: Justyna Świderska Jacek Hudyma

Wiadomości

Afera w starostwie powiatowym - wicestarosta przejmuje obowiązki aresztowanego

2024-02-13 15:19

Nie milkną kontrowersje wokół aresztowania starosty tarnowskiego. Głos w sprawie zabrał wicestarosta Jacek Hudyma, który zapowiedział przejęcie obowiązków Romana Ł. Przekonuje też, że przejęcie majątku pacjenta DPS-u przez gminę Szerzyny było sprawą jednostkową, a samo starostwo nie było o sprawie informowane.

W sprawie przekazania gminie Szerzyny majątku podopiecznego jednego z Domów Pomocy Społecznej prowadzone jest śledztwo. Aresztowano starostę tarnowskiego, zarzuty usłyszeli też dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, wójt Szerzyn i notariusz. Wicestarosta Jacek Hudyma przekonuje, że starostwo nie miało informacji w tej sprawie, do czasu przesłuchania dyrektorki PCPR-u, ponieważ większość spraw dotyczących pacjentów, pozostaje w kompetencji dyrektorów DPS-ów.

- Urzędy starostwa i PCPR-u mają w swoich kompetencjach wiele zadań, w tym nadzoru, ale są wyłączone z działań, które należą stricte do dyrektorów Domów Pomocy Społecznej. My dostajemy suchy materiał, skierowanie z MOPS-ów, GOPS-ów dla pensjonariusza, wydajemy decyzję o umieszczeniu danego pensjonariusza, a później cała dokumentacja, która powstaje w trakcie pobytu, wszystko podlega dyrektorowi DPS-u. My, jako starostwo, jako PCPR, nie mieliśmy żadnej wiedzy w sprawie tej sytuacji – przekonuje Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

POSŁUCHAJ: mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma

Jednocześnie wicestarosta Hudyma poinformował o przejęciu wszystkich kompetencji aresztowanego starosty tarnowskiego. Nieobecność Romana Ł. oraz zawieszenie w obowiązkach dyrektorki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, skomplikowało funkcjonowanie urzędu, stąd decyzja o podjęciu takich kroków. Roman Ł. podpisał już potrzebne pełnomocnictwa, jednak starostwo zwróciło się do prawników, w tym do prawników wojewody małopolskiego, o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości z tym związanych. Urzędnicy chcą mieć pewność, że przekazanie kompetencji aresztowanego starosty jest zgodne z prawem. Chodzi o to, by podejmowane decyzje nie były podważane. Urzędnikom zależy też na uniknięciu oskarżeń o przekroczenie uprawnień.

Występ Ushera na tegorocznym Super Bowl przeszedł do historii!

Jacek Hudyma zapewnia, że wbrew doniesieniom medialnym, wyjaśniana obecnie sprawa z przejęciem majątku osoby przebywającej w Domu Pomocy Społecznej, ma charakter jednostkowy. Przyznaje natomiast, że kilka lat temu doszło do przekazania gminie majątku pensjonariusza DPS-u w Sieradzy. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie przyznaje, że postępowanie rzeczywiście dotyczy obecnie jednego przypadku, chociaż zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Wicestarosta Jacek Hudyma poinformował, że mimo aresztowania starosty i zawieszenia go w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości, będzie rekomendował Romana Ł. na „jedynkę” listy wyborczej do Rady Powiatu z okręgu Żabno w nadchodzących wyborach samorządowych. Natomiast dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która miała startować z ramienia PiS do Sejmiku Województwa Małopolskiego, jednak nie znajdzie się na listach wyborczych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Jak dobrze pamiętasz serię „Rambo”? Te filmy przeszły do historii kina!

Pytanie 1 z 15
Kto jest autorem powieści, na podstawie której powstał scenariusz filmu „Rambo: Pierwsza Krew”?