Zwieńczeniem obchodów okrągłej rocznicy były wtorkowe (6.10.) uroczystości na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia w Tarnowie 5. Pułku Strzelców Konnych.
- Kiedy przybyłem do Tarnowa jakieś 20 lat temu, nikt kogo pytałem nie wiedział że tu stacjonował jakiś pułk kawalerii - opowiada płk. Zbigniew Radoń, dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy. W 2003 roku zawiązałem ten oddział, przyjęliśmy nazwę 5. Pułku Strzelców Konnych i od tego momentu rozpoczyna się misja pokazywania miejsc, gdzie ten pułk w Tarnowie funkcjonował. Pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy to zawieszenie tablicy na kościele XX Misjonarzy, który był kościołem garnizonowym dla 16. Pułku Piechoty i 5. Pułku Strzelców Konnych. Teraz również staramy się kształtować postawy patriotyczne wśród młodzieży. Pokazujemy jej historię wojskowości na ziemiach tarnowskich. Jesteśmy niejako żywą lekcją historii. Pokazujemy umundurowanie, uzbrojenie czy siodłanie konia.
- Jesteśmy w pewnym sensie dziećmi tego pułku - opowiadają Romana Klisiewicz, córka plutonowego Stefana Zięby i Jerzy Chodań, syn rotmistrza Jarosława Chodania dowódcy 2. szwadronu 5. Pułku Strzelców Konnych w Tarnowie. Gdy tu były koszary, miałem około 9 lat, to mnie przyprowadzali w to miejsce, sadzali na konia - wspomina ten ostatni. Raz nawet strzelałem z czegoś tam do butelek. Tylko chyba ktoś obok strzelił żebym myślał że trafiłem. Trzeba tu podziękować pułkownikowi Radoniowi, bo gdyby nie on, pamięć o tych wydarzeniach by nie przetrwała. My z kolei mieszkaliśmy tu niedaleko pogotowia - wspomina Romana Klisiewicz. Mój ojciec był kancelistą pułku, dokumentował życie oddziału. Musiał być w pobliżu na każde wezwanie, dlatego mieszkaliśmy tu niedaleko z mamą i siostrą. Mam tu zdjęcia nasze jeszcze z tego okresu.
Przypomnijmy, do 16 grudnia 1934 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie dowództwo i dwa szwadrony do wybuchu wojny w Dębicy. W Tarnowie pozostał pierwszy szwadron, później jako zapasowy. Żołnierze 5. pułku walczyli w w wojnie polsko-ukraińskiej, walczyli też z bolszewikami w 1920 roku oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku. Stacjonowali głównie w koszarach na terenie obecnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Stąd wziął się pomysł na umieszczenie tablicy w tym miejscu.
27 września w Tarnowie odbyły się huczne uroczystości z okazji 100-lecia 5 Pułku Strzelców Konnych. Była prezentacja przybyłych jednostek kawalerii na płycie tarnowskiego Rynku, a następnie defilada oddziałów konnych ulicą Wałową. Udział w niej wzięli m.in. Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Ochotnicze Oddziały Kawalerii, Pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej, Pododdziały Jednostek Strzeleckich.