100 lat kawalerii w Tarnowie. Uroczystości w PWSZ. Zobacz kto był [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-10-06 17:30

Kawaleryjskie tradycje Tarnowa sięgają stu lat. Z tej okazji na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odsłonięto tablicę upamiętniającą okrągłą rocznicę sformowania 5. Pułku Strzelców Konnych. Na uroczystości były również dzieci oficerów, którzy przed wojną stacjonowali w mieście nad Białą.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie 5. Pułku Strzelców Konnych w Tarnowie

Zwieńczeniem obchodów okrągłej rocznicy były wtorkowe (6.10.) uroczystości na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia w Tarnowie 5. Pułku Strzelców Konnych.

POSŁUCHAJ, o podtrzymywaniu pamięci o 5. Pułku Strzelców Konnych opowiada płk. Zbigniew Radoń, dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy

- Kiedy przybyłem do Tarnowa jakieś 20 lat temu, nikt kogo pytałem nie wiedział że tu stacjonował jakiś pułk kawalerii - opowiada płk. Zbigniew Radoń, dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy. W 2003 roku zawiązałem ten oddział, przyjęliśmy nazwę 5. Pułku Strzelców Konnych i od tego momentu rozpoczyna się misja pokazywania miejsc, gdzie ten pułk w Tarnowie funkcjonował. Pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy to zawieszenie tablicy na kościele XX Misjonarzy, który był kościołem garnizonowym dla 16. Pułku Piechoty i 5. Pułku Strzelców Konnych. Teraz również staramy się kształtować postawy patriotyczne wśród młodzieży. Pokazujemy jej historię wojskowości na ziemiach tarnowskich. Jesteśmy niejako żywą lekcją historii. Pokazujemy umundurowanie, uzbrojenie czy siodłanie konia.

POSŁUCHAJ, o życiu w 5. Pułku Piechoty opowiadają dzieci oficerów Romana Klisiewicz i Jerzy Chodań

- Jesteśmy w pewnym sensie dziećmi tego pułku - opowiadają Romana Klisiewicz, córka plutonowego Stefana Zięby i Jerzy Chodań, syn rotmistrza Jarosława Chodania dowódcy 2. szwadronu 5. Pułku Strzelców Konnych w Tarnowie. Gdy tu były koszary, miałem około 9 lat, to mnie przyprowadzali w to miejsce, sadzali na konia - wspomina ten ostatni. Raz nawet strzelałem z czegoś tam do butelek. Tylko chyba ktoś obok strzelił żebym myślał że trafiłem. Trzeba tu podziękować pułkownikowi Radoniowi, bo gdyby nie on, pamięć o tych wydarzeniach by nie przetrwała. My z kolei mieszkaliśmy tu niedaleko pogotowia - wspomina Romana Klisiewicz. Mój ojciec był kancelistą pułku, dokumentował życie oddziału. Musiał być w pobliżu na każde wezwanie, dlatego mieszkaliśmy tu niedaleko z mamą i siostrą. Mam tu zdjęcia nasze jeszcze z tego okresu.

Przypomnijmy, do 16 grudnia 1934 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie dowództwo i dwa szwadrony do wybuchu wojny w Dębicy. W Tarnowie pozostał pierwszy szwadron, później jako zapasowy. Żołnierze 5. pułku walczyli w w wojnie polsko-ukraińskiej, walczyli też z bolszewikami w 1920 roku oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku. Stacjonowali głównie w koszarach na terenie obecnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Stąd wziął się pomysł na umieszczenie tablicy w tym miejscu.

27 września w Tarnowie odbyły się huczne uroczystości z okazji 100-lecia 5 Pułku Strzelców Konnych. Była prezentacja przybyłych jednostek kawalerii na płycie tarnowskiego Rynku, a następnie defilada oddziałów konnych ulicą Wałową. Udział w niej wzięli m.in. Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Ochotnicze Oddziały Kawalerii, Pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej, Pododdziały Jednostek Strzeleckich.

QUIZ. Kultowe teksty, który zna każdy! Wiesz, kto je powiedział?
Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś łatwego! Kto wypowiedział te słynne słowa: "Sorry, taki mamy klimat!"