Bezprzewodowe stetoskopy to innowacyjne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Tarnowski szpital „Szczeklika” otrzymał je w ramach pilotażowego projektu. Jest on jedną z dwóch pierwszych w Polsce placówek mogących korzystać z tych urządzeń.
- Tego typu urządzenia pozwalają zmniejszać ryzyko chociażby zakażenia personelu medycznego, w momencie kiedy mamy do czynienia z tzw. pacjentem covidowym. Rozwiązania techniczne są dostępne i w zasięgu ręki każdego lekarza i każdej pielęgniarki. Do obsługi tego urządzenia wystarczy smartfon, a nie jakaś skomplikowana centrala techniczna – tłumaczy Rafał Kiliński prezes TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
Pięć bezprzewodowych stetoskopów trafi m.in. do pacjentów z oddziału pulmonologi i kardiologii. Posłużą też badaniu osób, które są odizolowane z powodu podejrzenia koronawirusa.
- Urządzenia stetoskopowe zostały wymyślone ponad sto lat temu. Wymagały do tej pory bezpośredniego kontaktu personelu z pacjentem. Osoba, która wykonywała badanie musiała podejść na odległość 40 centymetrów do pacjenta i prosić go o głębokie wdechy i głębokie wydechy, a czasami też kaszlnięcie. Nie było to higienicznie bezpieczne– mówi Paweł Blicharz zastępca dyrektora Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.