Co się stało z ceramiczną mozaiką, która zdobiła Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie?
Gdzie jest zabytkowa mozaika z elewacji tarnowskiego teatru? Takie pytanie, w interpelacji do władz miasta, zadaje tarnowska radna Edyta Kowalska. Jak twierdzi, zabytkowa ceramika autorstwa Ottona Schiera, przedstawiająca teatralne maski, a zdemontowana podczas remontu teatru w 2009 roku, trafiła teraz do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Dzieło Honorowego Obywatela Tarnowa „zdobi” teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Doszły mnie również słuchy, że osoby z kręgów kultury i sztuki w Krakowie zainteresowały się już tymi maskami i są skłonne znaleźć dla nich godne miejsce prezentacji w swoim mieście. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i mozaika znów będzie cieszyć oko mieszkańców Tarnowa i odwiedzających nasze miasto – przekonuje w interpelacji radna Edyta Kowalska.
Rzecznik tarnowskiego magistratu Wiktor Bochenek przyznaje, że mozaika rzeczywiście jest składowana na terenie PSZOK-u, ale zaznacza, że nie w celu utylizacji. Zabezpieczone elementy ceramicznej dekoracji czekają tam na moment, w którym samorząd zdecyduje o dalszych działaniach w tej sprawie.
- Mozaika jest tam zabezpieczona na paletach. Kilku urzędników już pracuje nad tym, jakie dalsze poczynić kroki, żeby ją w jakiś sposób wskrzesić. Pytanie w jakim kierunku, ponieważ ona w części jest zniszczona, trzeba o tym pamiętać. Jak była ściągana, to w części została uszkodzona. Dzisiaj chcemy się skupić na tym, aby ją przenieść w jeszcze bezpieczniejsze miejsce i myślimy o tym, żeby w Centrum Dialogu została ona złożona cyfrowo. Żeby zobaczyć, których elementów brakuje a potem wycenić, ile by kosztowała jej renowacja, a w pewnych miejscach nawet rekonstrukcja – mówi Wiktor Bochenek, rzecznik tarnowskiego Urzędu Miasta.
Przypomnijmy, mozaika z wizerunkiem masek teatralnych została zdemontowana 16 lat temu, kiedy tarnowski teatr przechodził gruntowną modernizację. Poprzednią elewację zastąpiła szklana fasada, na której nie było możliwe ponowne zainstalowanie ceramicznej dekoracji. Nie było tego w projekcie, a i technicznie byłoby to trudne zadanie.
- Wcześniejsza ekspozycja tej mozaiki – no, trudno sobie wyobrazić lepszą: na głównej ulicy, na frontowej ścianie teatru. Natomiast teraz każda z propozycji ma jakieś minusy. I na przykład w przypadku naszego Zielonego Dachu okazało się, że ona jest po prostu za duża. Nie zmieściłaby się tam, (a ze względu na ciężar) wymaga zbudowania odpowiedniej konstrukcji – przekonuje Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Autorka interpelacji do władz Tarnowa, radna Edyta Kowalska przekonuje, że składowanie mozaiki na terenie wysypiska to ujma dla autora dzieła i ogromna strata dla miasta. Upływ czasu nie ułatwi prac nad rekonstrukcją dzieła. Sprawa nie jest prosta, bo miastu brakuje pieniędzy, stąd zwłoka w realizacji zadania. Radna Kowalska przekonuje, że samorząd powinien szukać środków zewnętrznych na ten cel. Więcej w naszej rozmowie – POSŁUCHAJ PODCASTU.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]