Kultura

Zdążyć przed Panem Bogiem – nowa premiera w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie

2025-03-27 15:47

To widowisko ma poruszać. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotowuje premierę sztuki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. W rolę Marka Edelmana wciela się reżyser – Tadeusz Łomnicki. Widowisko o czasach II wojny światowej wzbogacają fragmenty filmów i sugestywna muzyka.

Żeby nie zapomnieć. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotowuje premierę sztuki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Użyte w spektaklu multimedia: filmy i muzyka, pogłębiają przekaz, mówiący o potworności wojny. W rolę Marka Edelmana wciela się reżyser – Tadeusz Łomnicki, a w roli dziennikarki występuje Olga Wojtkowiak.

POSŁUCHAJ: mówią twórcy spektaklu Zdążyć przed Panem Bogiem

- Powodów, żeby o tym mówić i to zrobić jest kilka. Pierwszy, żeby nieustająco przypominać tym, którzy tego nie doświadczyli, żeby nie zapomnieć. A druga sprawa to jest coś, co zadziwia i uwiera, czyli jak mało się z tej historii przez tysiąclecia uczymy. Coś się wydarzyło, jesteśmy straumatyzowani, mówimy „Nigdy więcej”, a potem mija pokolenie, dwa, czasem krócej i od nowa zaczyna się coś dziać, co nie powinno się nigdy wydarzyć. (…) Ciekawa dla mnie jest postać Edelmana, który mówi, że bohaterem nie zostaje się dlatego, że ktoś tak postanawia, tylko dlatego, że człowiek w sekundę podejmuje takie, a nie inne decyzje. Robi co czuje, nie kalkuluje. My łatwo oceniamy ludzi, ale w sytuacjach trudno oceniać wybory moralne, bo trzeba by to było przeżyć. To mnie u Edelmana wzrusza, niepokoi, ale podążam za nim, bo widzę niełatwego człowieka, ale uczciwego w tym, co robił – mówi reżyser spektaklu Tadeusz Łomnicki, który gra rolę Marka Edelmana w tym widowisku.

Mellina - Piotr Banach: Byłem zakochany w Nosowskiej. Czy HEY wróci?

W spektaklu wykorzystano poruszające fragmenty filmów archiwalnych. Ten zabieg ma uświadamiać, szczególnie młodszym widzom, że wojna to wydarzenie, które nie pozostaje tylko w sferze wyobraźni. Dzięki tym obrazom mają dobitniej poczuć okrucieństwo wojennych realiów. Za filmy, projekcje, opracowanie muzyczne, nagranie teledysku odpowiada Piotr Rutkowski.

- Wykonaliśmy tytaniczną pracę. Ja obejrzałem ponad pięć i pół tysiąca filmów dokumentalnych, żeby wybrać te ujęcia do spektaklu. Zdecydowałem się na ograniczone obrazy, bo te filmy, które dostaliśmy z Holocaust Museum ze Stanów Zjednoczonych były tak porażające, że widz nie byłby w stanie tego zobaczyć. Więc wybieraliśmy tylko takie ujęcia, które byłyby znośne. Natomiast to jest okropieństwo wojny i człowiek musi się dowiedzieć, jak to naprawdę było. Na młodzież działa obraz, więc musimy ich uderzać obrazem. (…) Zadaniem naszego pokolenia jest, żeby ich edukować. Bo jak powiedział już nieżyjący Marian Turski: „Auschwitz nie spadło z nieba” – mówił podczas konferencji Piotr Rutkowski.

Twórcy widowiska przyznają, że praca nad spektaklem to dla nich duży wysiłek i koszt emocjonalny, który jednak trzeba ponieść, aby przypominać ten niełatwy fragment historii. Widowisko pokazywane jest na Małej Scenie, a twórcy w interaktywny sposób włączają widzów. Ten zabieg ma sprawić, że mocniej poczują przekaz spektaklu. Przedpremierowo sztukę „Zdążyć przed Panem Bogiem” możecie zobaczyć w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego 28 marca o godzinie 11:00 i 10 kwietnia o 10:00. Natomiast premierę sztuki zaplanowano na godzinę 19:00, 11-go kwietnia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

"Kiler" - kto kogo grał w filmie? Dopasuj postać do aktora
Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Kto wcielał się w postać Jerzego Kilera?