Wigilia w Polsce

i

Autor: Pixabay Jak obchodzimy 24 grudnia?

Boże Narodzenie 2023

Wigilia 2023. Zwyczaje wigilijne w Polsce. Jak obchodzimy 24 grudnia?

2023-12-22 14:39

Ubieranie choinki, przygotowywanie 12 potraw wigilijnych, wkładanie sianka pod obrus, wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, wspólne kolędowanie czy pozostawianie pustego miejsca przy stole dla zbłąkanego wędrowca – to najczęstsze tradycje towarzyszące w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia 2023. Pierwsza gwiazdka

Zgodnie z tradycją Wigilia powinna się rozpocząć, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która była widoczna podczas narodzin Jezusa i wskazała Trzem Królom drogę do stajenki. Wschodzi ona zazwyczaj około godziny 16:00, ale należy pamiętać, że każdego roku jest to inna pora.

Wigilia 2023. Sianko pod obrusem i dzielenie się opłatkiem

Wigilijny stół najczęściej przykrywamy białym obrusem, pod który wkładamy sianko. Tradycja ta jest związana narodzinami Jezusa, który przyszedł na świat w stajence w Betlejem. Symbolizuje ono ubóstwo Maryi i Józefa, a w wierzeniach pogańskich zapewniało gospodarzom dostatek w nadchodzącym nowym roku.

W polskich domach kolacja wigilijna rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Następuje ono po modlitwie i czytaniu Pisma Świętego. Łamanie się opłatkiem symbolizuje Eucharystię, ale też miłość, pojednanie i poświęcenie. Jest ono nawiązaniem ewangelicznego dzielenia się chlebem przez Jezusa i jego uczniów. Opłatek jest rodzajem cienkiego, przaśnego ciasta z mąki pszennej i wody. Polska jest jedynym krajem, w którym kultywowana jest ta tradycja.

Wigilia 2022. Puste miejsce przy stole

Pozostawianie pustego miejsca przy wigilijnym stole dla zbłąkanego wędrowca jest tradycją sięgającą czasów pogańskich. Wówczas dodatkowe nakrycie przypominało o bliskich zmarłych, których dusze powracały na ziemię w okresie zimowego przesilenia. Współcześnie puste miejsce symbolizuje polską gościnność i chęć niesienia pomocy innym, a przede wszystkim oznacza, że nikt tego wyjątkowego wieczoru nie powinien spędzać sam.

Wigilia 2023. Potrawy wigilijne

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Spróbowanie każdej z nich ma nam zapewnić szczęście w Nowym Roku. Najczęściej tego wieczoru na polskich stołach pojawiają się: barszcz z uszkami (w niektórych regionach jest zastępowany białym żurem, zupą grzybową, owocową lub rybną), ryby, w tym tradycyjny karp smażony i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa. W tradycji wschodniej na wigilijny stół trafiają również: kulebiak, gołąbki i kutia. Natomiast na Śląsku: moczka i makówki.

Wigilia 2023. Ubieranie choinki, kolędowanie i pasterka

Nieodłącznym elementem Wigilii jest ubieranie choinki, choć wiele osób decyduje się na to wcześniej. Bożonarodzeniowe drzewko przewędrowało do Polski na przełomie XIX i XX wieku. W chrześcijaństwie choinka symbolizuje rajskie drzewo i nadzieją życia wiecznego. Początkowo przyozdabiano ją łańcuchami z bibuły i słomy, jabłkami, orzechami oraz ciastkami. Współcześnie najczęstszymi ozdobami są różnokolorowe bombki. Pod choinką umieszcza się również świąteczne prezenty.

Kolędowanie następuje zazwyczaj po wieczerzy wigilijnej. Tradycja śpiewania kolęd sięga czasów średniowiecza, a za jej prekursora uznaje się św. Franciszka z Asyżu. Najpopularniejszą kolędą jest niewątpliwie „Cicha noc”, która powstała w 1818 roku w austriackim miasteczku w Alpach i doczekała się tłumaczeń na ponad 300 języków. Wspólne kolędowanie poprzedza pójście na pasterkę, uroczystą mszę świętą odprawianą o północy z 24 na 25 grudnia. Jest ona upamiętnieniem oczekiwania i modlitw pasterzy zmierzających powitać Jezusa w Betlejem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o Bożym Narodzeniu!

Pytanie 1 z 10
Który zespół nagrał w latach 60. świąteczny przebój „Dzień jeden w roku”?

Stara Łaźnia w Tarnowie. Dawna mykwa z pierwszej dekady XX wieku [GALERIA]

M jak miłość. Ewa Kalinowska pokaże do czego jest zdolna! Ślub byłego męża z Magdą tak ją nakręci