Wigilia

i

Autor: Pixabay Dlaczego w Wigilię wkładamy sianko pod obrus?

Boże Narodzenie 2023

Wigilia 2023. Dlaczego wkładamy sianko pod obrus?

2023-12-22 14:39

Umieszczanie sianka na wigilijnym stole jest jedną z najstarszych bożonarodzeniowych tradycji. Zazwyczaj kładzie się je pod obrusem przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy. Zdarza się również, że znajduje on miejsce na obrusie, pod stołem, na krzesłach, a nawet pod choinką. Zwyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z czasów pogańskich.

Wigilia 2023. Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem na wigilijnym stole?

Wigilijny stół najczęściej przykrywamy białym obrusem, pod który wkładamy sianko. Tradycja ta jest związana narodzinami Jezusa, który przyszedł na świat w stajence w Betlejem. Symbolizuje ono ubóstwo, a w wierzeniach pogańskich zapewniało gospodarzom dostatek w nadchodzącym nowym roku. Dawniej nakrywano nim cały blat stołu. Nierzadko zastępowano je również zbożem lub słomą. Siano wykorzystywano też do noworocznych wróżb. Gospodarz trzymał je w garści, z której domownicy wyjmowali jedno źdźbło. Zielone zapowiadało zdrowie, suche jego brak, a źdźbło z kłosami zwiastowało dostatek. Zwyczaj ten przede wszystkim był pielęgnowany na wsiach. Inne źródła mówią, że o urodzaju przyszłorocznych plonów decydowała długość wyciągniętego siana.

Współcześnie umieszczanie sianka pod obrusem odnosi się do narodzin Jezusa i przypomina o ubóstwie Maryi i Józefa. Oznacza ono skromność panującą w stajence w Betlejem. Dawniej po zakończeniu wieczerzy wigilijnej siano dawano zwierzętom gospodarskim. Obecnie praktykuje się jego palenie lub zakopywanie, choć zdarza się, że jest ono po prostu wyrzucane po spełnieniu swojej funkcji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. To najlepszy świąteczny film akcji! Jak dobrze pamiętasz „Szklaną pułapkę”?

Pytanie 1 z 10
Kim jest John McClane, główny bohater „Szklanej pułapki”?

Święta w WTZ im. Jana Pawła II w Tarnowie [GALERIA]

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie