Wigilia 2023. Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem na wigilijnym stole?
Wigilijny stół najczęściej przykrywamy białym obrusem, pod który wkładamy sianko. Tradycja ta jest związana narodzinami Jezusa, który przyszedł na świat w stajence w Betlejem. Symbolizuje ono ubóstwo, a w wierzeniach pogańskich zapewniało gospodarzom dostatek w nadchodzącym nowym roku. Dawniej nakrywano nim cały blat stołu. Nierzadko zastępowano je również zbożem lub słomą. Siano wykorzystywano też do noworocznych wróżb. Gospodarz trzymał je w garści, z której domownicy wyjmowali jedno źdźbło. Zielone zapowiadało zdrowie, suche jego brak, a źdźbło z kłosami zwiastowało dostatek. Zwyczaj ten przede wszystkim był pielęgnowany na wsiach. Inne źródła mówią, że o urodzaju przyszłorocznych plonów decydowała długość wyciągniętego siana.
Współcześnie umieszczanie sianka pod obrusem odnosi się do narodzin Jezusa i przypomina o ubóstwie Maryi i Józefa. Oznacza ono skromność panującą w stajence w Betlejem. Dawniej po zakończeniu wieczerzy wigilijnej siano dawano zwierzętom gospodarskim. Obecnie praktykuje się jego palenie lub zakopywanie, choć zdarza się, że jest ono po prostu wyrzucane po spełnieniu swojej funkcji.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl