W Ciężkowicach powstanie ścieżka w koronach drzew

i

Autor: Pixabay

Dofinansowanie dla Ciężkowic na budowę ścieżki w koronach drzew. Będzie kolejny turystyczny hit?

2022-12-05 15:08

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach ma mieć ponad kilometr długości. Na stworzenie nowej atrakcji w powiecie tarnowskim gmina otrzymała 1,5 miliona złotych dofinansowania z województwa małopolskiego. Łączna kwota tej inwestycji to ponad 20 milionów. Prace już się rozpoczęły i powinny się zakończyć przed latem 2023 roku.

Pod Tarnowem powstanie ścieżka w koronach drzew

1020 metrów długości, z czego 990 metrów na wysokości ok. 17 metrów nad ziemią – tak prezentuje się ścieżka w koronach drzew, która wkrótce powstanie pod Tarnowem. Gmina Ciężkowice rozpoczęła już budowę nowej atrakcji turystycznej, która powstaje m.in. dzięki dofinansowaniu z województwa małopolskiego.

Wykonawca jest na etapie montażu konstrukcji stalowej. Na wykończenie czekają też dwa budynki znajdujące się na obu końcach ścieżki. Tam trwa z kolei wyposażanie ekspozycji. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać ze ścieżki w koronach drzew jeszcze przed wakacjami. Zakończenie inwestycji planuje się na kwiecień 2023 roku.

– Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na zakończenie prac. Będą tam trasy widokowe i sprawnościowe. Mamy obok wejścia do ścieżki grunty gminne i tam już jest planowana inwestycja z miejscami parkingowymi dla turystów, wycieczek i grup zorganizowanych. Wakacje to chyba najbezpieczniejszy termin, żeby otworzyć ten podniebny szlak – wyjaśnia Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.

Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się jeszcze w 2022 roku. Termin realizacji został zmieniony przez problemy z projektowaniem i wykonaniem pierwszych etapów konstrukcji. Do tego rosnące cen, które opóźniły prace i wymusiły negocjacje z wykonawcą. W ciągu roku koszty budowy ścieżki w koronach drzew wzrosły z 15 mln do 21 mln złotych.

Miliony złotych z Małopolski dla Ciężkowic

Na ten moment na budowę ścieżki podtarnowska gmina otrzymała 3,5 miliona złotych dofinansowania. 5 grudnia władze gminy podpisały kolejną umowę z samorządem województwa małopolskiego. Dzięki temu budowę podniebnej atrakcji wsparto środkami w wysokości 1,5 miliona złotych.

To jednak tylko jeden etap zaplanowanej inwestycji. Nowa atrakcja będzie częścią Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, która powstanie w Ciężkowicach. Na ten cel przeznaczono ponad 34 miliony złotych. Samo dofinansowanie z województwa do 17 milionów złotych.

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby tę inwestycję zakończyć. Niestety zdarza się, że przy wieloletnich projektach ciężko jest dopiąć budżet. Udźwignięcie kosztów budowy tej ścieżki byłoby katastrofalne dla gminy Ciężkowice. Stąd już druga inicjatywa zarządu sejmiku województwa małopolskiego, żeby wesprzeć inicjatywę. Te 1,5 miliona złotych to nie jest ostatnia kwota, po w przyszłym roku przewidujemy kolejne środki – Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Podpisanie umowy na dofinansowanie ścieżki w koronach drzew w Cięzkowicach

i

Autor: Wojciech Gardoń

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Odpowiedzi na te pytania zna nawet dziecko! Wynik 7/10 uratuje twój honor

Pytanie 1 z 10
Który zapis jest poprawny?
„Wolność jest jak powietrze” - Tomek Lipiński w Esce ROCK!