Wojsko wróciło do Tarnowa. Żołnierze złożyli przysięgę na rynku [GALERIA] [WIDEO]

2022-12-03 13:07

Po 30 latach wojsko wróciło do Tarnowa. Ponad setka żołnierzy nowego 113. batalionu lekkiej piechoty WOT przeszła w ostatnim czasie przez morderczy trening. 3 grudnia punktualnie o 11 złożyli przysięgę na tarnowskim rynku.

Dokładnie 103 osoby, w tym 29 kobiet - tak prezentuje się nowy, 113. batalion lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 11Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od teraz będzie on odpowiadał za reagowanie kryzysowe nie tylko w czasie wojny, ale też pokoju.

Ponad setka żołnierzy przeszła morderczy 16-sto dniowy trening. Na zakończenie zdali tzw. "pętlę taktyczną". Dzięki temu w sobotę 3 grudnia, punktualnie o 11 mogli złożyć przysięgę na tarnowskim rynku. Tym samym po 30-letniej przerwie wojsko powróciło do miasta.

- Przysięga to najważniejszy dzień dla żołnierza, niezapomniany do końca życia. 113. batalion lekkiej piechoty, tarnowski, specjalnie przeznaczony na ten region. Jego sztab i dowództwo mieści się na razie w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Docelowo będą do budynki w sąsiedztwie Zakładów Mechanicznych "Tarnów". Najważniejsze jednak, że żołnierze są stąd, szkolą się na tej ziemi i znają ten teren - przyznaje por. Adam Trębacz, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie.

- To było marzenie od najmłodszych lat. Chciałem pójść w ślady dziadka, który też był zawodowym żołnierzem. Oprócz tego planuję szkołę wojskową. Postanowiłem zacząć w Wojskach Obrony Terytorialnej. To dobry początek i myślę, że będą z tym wiązał swoją przyszłość.

- Zawsze chciałam poznać techniki wojskowe. Wojna na Ukrainie miała też tutaj duży wpływ, ale głównym motywem było u mnie przekonanie, że człowiek powinien umieć bronić siebie i swoich rodaków. Stąd podjęłam taką decyzję - zdradzają żołnierze 113. batalionu lekkiej piechoty.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ: Kultowe prezenty na mikołajki w PRL. Kto tego nie dostał?

Pytanie 1 z 10
Poza zbliżoną ceną, klasowe prezenty mikołajkowe musiały mieć:
Przysięga żołnierzy WOT w Tarnowie