Powódź Tuchów

i

Autor: Justyna Świderska Są pieniądze na wał domykający w Tuchowie

Tuchów: Pół miliona na wał domykający. Rozpoczęcie prac przy obwodnicy w czerwcu [AUDIO]

2020-04-28 12:27

Mieszkańcy ulicy Ryglickiej w Tuchowie będą mogli poczuć się bezpiecznej. Władze województwa małopolskiego przekazały dofinansowanie na budowę wału przeciwpowodziowego na prawym brzegu Białej Tarnowskiej. Ta inwestycja to element budowy długo oczekiwanej obwodnicy Tuchowa. Prace mają ruszyć w czerwcu.

Są pieniądze na wał domykający - mówi burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek

Wał domykający, w przypadku wystąpienia powodzi, ma uchronić przed zalewaniem domy na prawym brzegu rzeki. Konieczność jego wykonania została stwierdzona i narzucona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie dopiero po wydaniu decyzji środowiskowej dla obwodnicy Tuchowa z 2014 r. Stąd poślizg w pierwotnym harmonogramie prac.

Półmilionowa dotacja stanowi połowę kosztów inwestycji. Wał domykający będzie kierował spiętrzoną wodę z powrotem do koryta rzeki, a nie w kierunku zabudowań. Jego budowa musi być skoordynowana z budową obwodnicy.

- Najbardziej realny termin rozpoczęcia prac to czerwiec. Natomiast wykonawca budowy już przygotowuje się do rozplanowania prac, przygotowania harmonogramu, wyznaczenia terenu pod składowanie materiałów budowlanych i park maszynowy – informuje burmistrz Tuchowa - Magdalena Marszałek.

Dokumentacja inwestycji przewiduje zakończenie prac przy obwodnicy na marzec, jednak zdaniem burmistrz Marszałek, bardziej realna jest końcówka 2021 roku. Obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Tuchowa. W skład około trzykilometrowej trasy wejdą też trzy ronda. W sumie inwestycja pochłonie ponad 60 milionów złotych.