Banknoty

i

Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Radni mają zdecydować o emisji kolejnych obligacji komunalnych

Tarnów: Co z obligacjami dla miasta? Żaden bank nie stanął do przetargu [AUDIO]

2020-04-28 11:03

Pieniądze są potrzebne na spłatę wcześniejszych pożyczek, sfinansowanie deficytu budżetowego i wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską. Żaden bank nie wystartował jednak w przetargu na udzielenie miastu kredytu. Tymczasem kryzys się pogłębia. Budżet miasta traci spore pieniądze przez epidemię. Obiekty sportowe, kina, teatry są zamknięte, ale zatrudnieni w nich otrzymują wynagrodzenia.

Według skarbnika Tarnowa – Sławomira Kolasińskiego, w dobie epidemii banki bardzo skrupulatnie przyglądają się finansom gmin.

Co z obligacjami dla Tarnowa? - mówi skarbnik miasta Sławomir Kolasiński

- Samorządy nie mają żadnych rządowych zabezpieczeń. Sytuacja jest trudna, bo przez koronawirusa miasto traci kolejne pieniądze – tłumaczy skarbnik. - Brak kontroli opłat parkingowych w ostatnich tygodniach to strata rzędu 620 tysięcy złotych. Z powodu zamknięcia obiektów Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do budżetu nie wpłynęło kolejne 800 tysięcy złotych. O milion złotych spadły wpływy z podatku PIT, a z CIT o około 700 tysięcy w porównaniu z ubiegłym rokiem – podsumowuje Sławomir Kolasiński.

Wśród inwestycji, które mają być finansowane z obligacji komunalnych jest między innymi remont ulicy Lwowskiej, czy budowa sali koncertowej przy szkole muzycznej. Te prace są współfinansowane ze środków unijnych i miasto musi znaleźć pieniądze na wkład własny do nich. Wykup obligacji ma przypadać na lata 2021 – 2027.

Na czwartek, 30 kwietnia, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Tarnowscy radni, w sposób zdalny, będą na niej głosować nad emisją kolejnych obligacji na ponad 62 miliony złotych.