Podróże

To jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. To w nim serialowy Janosik wziął ślub z Maryną! [GALERIA]

Małopolska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Na terenie województwa znajdują się nie tylko zabytkowe zamki, pałace, dwory czy rezydencje magnackie, ale również wiele niezwykle pięknych obiektów sakralnych. Jednym z najbardziej urokliwych jest niewątpliwie kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie w nim nakręcono scenę ślubu serialowego Janosika z Maryną. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii!

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. To jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, w powiecie nowotarskim, jest jednym z najpiękniejszych budynków sakralnych w Małopolsce. Pierwszy kościół wybudowano prawdopodobnie w XIII wieku, a w II połowie XV wieku na jego miejscu powstał obecna gotycka świątynia. Z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. W 2023 roku kościół wraz z innymi świątyniami południowej Małopolski i Podkarpacia trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się również na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. To w nim Janosik wziął ślub z Maryną

W 1973 roku w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim została nakręcona jedna z najważniejszych scen serialu „Janosik” w reżyserii Jerzego Passendorfera, emitowanego w TVP1 od 26 lipca do 18 października 1974, luźno nawiązującego do postaci tatrzańskiego zbójnika Juraja Jánošíka, żyjącego na przełomie XVII i XVIII w. To właśnie wnętrze tej świątyni oglądamy, kiedy Janosik (Marek Perepeczko) bierze ślub z Maryną (Ewa Lemańska). Co ciekawe, filmowcy pokazali widzom aż trzy kościoły, bo w scenach wejścia na ceremonię ślubną oraz wyjścia po zawarciu małżeństwa przez bohaterów, na ekranie pojawiają się inne obiekty sakralne.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?
Groby aktorów Czterdziestolatka, Janosika i serialu Polskie drogi. Niezapomniani