Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krynicy-Zdroju. Wzniesiono go w jednej z najpiękniejszych części Małopolski
Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowano w latach 1863-1864 w Krynicy, kiedy miejscowość uzdrowiskową zaczęło odwiedzać coraz więcej ludzi wyznania rzymskokatolickiego. Drewnianą budowlę wzniesiono w parku na Dietlówce według projektu Feliksa Księżarskiego, który zyskał ogromną sławę za prawą budowy Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konsekracji kościoła dokonał proboszcz ze Starego Sącza – ks. Józef Emanuel Matuziński.
Kościół zdrojowy cieszył się początkowo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, ale w 1892 roku, kiedy wybudowano nową świątynię, stracił na znaczeniu i przestano w nim odprawiać nabożeństwa. Jednak przybywający do Krynicy goście i kuracjusze wystarali się o jego ponowne otwarcie. Msze święte odbywały się w nim w każdą sobotę, ale tylko w okresie letnim. Pod koniec XIX wieku świątynia przeszła kilka remontów. Natomiast w 1991 roku wybuchnął w nim pożar, w którym spłonęła jego kopuła. Odbudowano ją dwa lata później.
Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krynicy-Zdroju jest obecnie kościołem pomocniczym. Jego przynależność do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce sprawia, że często odwiedzają go turyści. Warto odnotować, że nieopodal świątyni znajduje się drewniany krzyż z 1910 roku, który postawiono, aby upamiętnić 500-lecie bitwy pod Grunwaldem.
Ta drewniana świątynia jest perłą na mapie Małopolski. Kiedyś funkcjonował jako kościół zdrojowy [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]