Góra Kokocz

i

Autor: turystyka.ryglice.pl

Inwestycje w powiecie

To będzie najwyższa wieża widokowa w regionie. Ryglice planują turystyczny hit na górze Kokocz

2023-03-25 8:05

Gmina Ryglice przygotowała już projekt wieży widokowej, która docelowo ma stanąć na szczycie Kokoczu. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ góra jest uważana za ewenement w skali województwa. Będzie to nie tylko najwyższa, ale też najbardziej urozmaicona wieża w rejonie Tarnowa. Ma tam się pojawić m.in. centrum nauki oraz szereg atrakcji dla turystów.

Góra Kokocz ma się stać prawdziwą perłą powiatu tarnowskiego. Już teraz jest ona sporą atrakcją ze względu na widoki, które oferuje. Ze szczytu można jednocześnie podziwiać Pasmo Liwocza, Pogórze, Tatry, Beskid Niski i Sądecki, Beskidy Zachodnie i Kotlinę Sandomierską.

Żeby jeszcze bardziej przyciągnąć do niej turystów, władze Ryglic chcą tam postawić wieżę widokową. Według planu ma to być częściowo oszklony, wielokondygnacyjny obiekt o wysokości 50 metrów. Jednocześnie będzie to najwyższa wieża widokowa w regionie. Ma to być również alternatywa dla wcześniejszego projektu.

Początkowo władze Ryglic planowały wybudowanie wieży widokowej w formie baszty połączonej z restauracją. Obiekt miał się obracać wokół własnej osi. Okazało się, że jego budowa będzie znacznie droższa nisz pierwotnie zakładano. Koszty inwestycji wzrosły z 12 do 30 milionów złotych. Gmina musiała się zdecydować na tańszy wariant.

– Będzie to wieża widokowa z pomieszczeniami dla młodzieży w dolnej części. Być może uda nam się tam przygotować centrum nauki. W planach mamy obiekt z tarasem widokowym na samej górze i z przeszklonym pomieszczeniem, tak aby można tam było na przykład wziąć ślub. Planujemy też takie rozwiązanie, że zamiast całej wieży będą się kręcić wokół własnej osi kilkuosobowe stoliki, które postawimy w środku – tłumaczy Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Wieża stanie na wysokości 434 m. n.p.m. Przy niej ma się też znaleźć m.in. tężnia solankowa, plac zabaw, ściana wspinaczkowa, siłownia oraz tyrolka.

Gmina Ryglice dysponuje już projektem wieży oraz kosztorysem. Jej budowa ma wynieść ok. 10 milionów złotych, dlatego samorząd musi czekać na otrzymanie środków finansowych. Liczy na to, że pieniądze uda się pozyskać z Nowego Ładu. W przeciwnym wypadku będzie szukać dwóch lub trzech innych źródeł finansowania.

– Projekt jest gotowy, więc składamy wniosek do naboru i czekamy. Mamy zakupione nieruchomości, jeszcze tylko kupujemy jedną działkę na parkingi, więc gdy tylko dostaniemy pieniądze, to możemy rozpoczynać budowę – dodaje Paweł Augustyn.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Sobotnia ortografia. "Ż" czy "rz"? Tylko dwie odpowiedzi, ale nie licz na komplet

Pytanie 1 z 15
No to zaczynamy. Wskaż poprawną pisownię:
Białystok. Policjanci dostali dramatyczne zgłoszenie. Liczyła się każda minuta