Prezydent Roman Ciepiela

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

Tarnów czeka dramatyczny wzrost kosztów. Roman Ciepiela komentuje ustawę o maksymalnych cenach energii

2022-11-03 9:27

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 roku gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów zapłacą nie więcej niż 693 złotych za MWh, a samorządy i MŚP 785 złotych za MWh. Sytuację skomentował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Tarnów straci na wprowadzeniu ustawy o maksymalnych cen energii

Roman Ciepiela poinformował na swoim oficjalnym Facebooku, że w związku z wejściem w życie ustawy o maksymalnych cenach energii od nowego roku Tarnów zapłaci za energię elektryczną o 42 proc. więcej niż w roku bieżącym. Prezydent nie ma wątpliwości, że miasto czeka horrendalny wzrost kosztów.

– Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. maksymalnych stawek energii elektrycznej dla samorządów terytorialnych. Za prąd zapłacimy od 1 stycznia 785 zł za MWh. Obecnie płacimy 550 zł czyli wzrost ceny wyniesie 42%, a w stosunku do roku 2021 kiedy płaciliśmy 275 zł to wzrost aż o 185% !!! Co to oznacza dla finansów Tarnowa? Oczywiście dramatyczny wzrost kosztów – napisał na swoim Facebooku Roman Ciepiela.

Samorządowiec odniósł się również do mniejszych wpływów z podatku PIT, które trafią w 2023 roku do Tarnowa. Przypomnijmy, że do miejskiego budżetu z tego tytułu wpłynie w przyszłym roku 126,6 miliona złotych. Kwota ta będzie o ponad 26 milionów złotych mniejsza niż w roku bieżącym i niższa o prawie 27 milionów niż w 2021 roku. Według prezydenta, szczególnie w dobie galopującej inflacji i gigantycznego wzrostu cen energii, mniejsze wpływy z podatku PIT spowodują znaczne uszczuplenie miejskiego budżetu.

– Równocześnie inna uchwalona niedawno ustawa sejmowa zabiera naszemu miastu dziesiątki milionów zł dochodów z udziału w podatku PIT. Wpływy dla Tarnowa w 2023 r. Minister Finansów ustalił na poziomie niższym o 17% niż w obecnym 2022 r., a w stosunku do roku 2021 r. to spadek o 28%. Przekazałem te dane na ostatniej Radzie Miasta. Radny – przewodniczący klubu PiS bronił rząd w tej sprawie. Chyba nikt wypowiedzi radnego nie potraktował poważnie – zauważa prezydent Tarnowa.

Roman Ciepiela w ostatnich zdaniach nawiązał do ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, podczas której przewodniczący klubu radnych PiS Mirosław Biedroń zarzucił mu, że nie uwzględnił dodatkowych środków w wysokości 20,5 miliona złotych, które trafiły do Tarnowa w ramach przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Według radnego do miejskiego budżetu wpłynie około 5,4 miliona złotych mniej, a nie ponad 26 milionów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Azja czy Afryka? Większość pada przy szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży państwo Brunei?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Marcin Kierwiński uderza w Kaczyńskiego! "Tchórz, nic więcej"