MPEC Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska MPEC Tarnów

Wiadomości

Tańsze ogrzewanie – MPEC Tarnów wprowadzi OBNIŻKĘ cen

2024-02-09 16:20

Będziemy płacić mniej za ogrzewanie. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Kto na tym zyska?

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie wprowadzi obniżkę cen za ogrzewanie. To efekt spadku cen zakupu gazu, z którego korzysta tarnowska spółka. Zyskają wszyscy, chociaż nie wszyscy po tyle samo. Obniżka cen wyniesie od około pięciu, do piętnastu i pół procent. Największy spadek opłat dotyczy klientów, którzy nie są uprawnieni do korzystania z rządowej regulacji ograniczającej wzrost cen ciepła. To są głównie firmy, przedsiębiorstwa i instytucje. Z kolei odbiorcy indywidualni, szkoły, przedszkola, czy placówki opieki zdrowotnej, które są uprawnione do korzystania z ochronnej regulacji, zapłacą średnio o około 5 procent mniej, niż dotychczas.

- Uwzględniliśmy w taryfie spadek cen paliwa gazowego. Sposób taryfikowania jest jasno określony w Prawie Energetycznym. My musimy pokazywać realne koszty URE sprawdza bardzo skrupulatnie według swoich algorytmów. To jest pod pełną kontrolą. Nie ma możliwości, żeby przedsiębiorstwo nie reagowało na spadek cen surowca i gromadziło nadwyżkę z opłat na tzw. „czarną godzinę”. Dla nas spadek cen też jest korzystny, ponieważ musimy zachowywać konkurencyjność dostaw ciepła systemowego względem innych rozwiązań – tłumaczy Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC Tarnów.

Zlot Morsów w Mielnie

Dodajmy, że zmodernizowany kocioł węglowy na gaz zużywa około 4 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę. Obniżenie cen za ogrzewanie to dla spółki MPEC Tarnów koszt rzędu kilku milionów złotych w skali roku. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że tendencja spadkowa będzie się utrzymywać, co oznacza, że w najbliższym czasie opłaty za ciepło w mieście nie powinny rosnąć.

Dodajmy, że MPEC Tarnów obecnie ogrzewa około dwóch milionów dwustu metrów kwadratowych w Tarnowie. To około 60 procent powierzchni mieszkalnej w mieście. Nowa taryfa cen za ogrzewanie ma obowiązywać od 1 marca 2024, do końca lutego 2025 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Hity Disco-Polo z lat 90. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 14
„Jolka, Jolka to dziewczyna…” śpiewał, który zespół?