Schron

i

Autor: Pixabay

Straż pożarna prowadzi inwentaryzację w powiecie tarnowskim. Ile miejsc nadaje się na schrony?

2022-11-16 13:49

Straż Pożarna ustala listę miejsc, które w razie zagrożenia mogłyby pełnić funkcję schronów. Jest to związane z przygotowywaną ustawą o ochronie ludności. Do tej pory udało się ustalić kilkaset takich punktów na terenie miasta oraz powiatu tarnowskiego.

Ile miejsc w powiecie tarnowskim może służyć za schrony? Trwa inwentaryzacja

Na terenie całego powiatu tarnowskiego trwa rozpoznanie operacyjne, czyli inwentaryzacja miejsc, które mogłyby służyć jako schrony dla mieszkańców w przypadku zagrożenia. Dotyczy to nie tylko konflikty zbrojnego, ale też klęsk żywiołowych i groźnych anomalii pogodowych.

Strażacy sprawdzają głównie budynki użyteczności publicznej, szkoły, przedszkola, ale również budynki sakralne, takie jak kościoły czy domy katechetyczne. W przypadku zagrożenia funkcje tymczasowych schronów mogłyby pełnić też budynki administrowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Przede wszystkim takie miejsca muszą spełniać określone warunki.

– Interesują nas budynki o konstrukcji żelbetowej. Strażacy sprawdzają te miejsca, głównie piwnice, pod względem właśnie konstrukcji, materiału i liczby wyjść ewakuacyjnych. Powinny być przynajmniej dwa takie wyjścia. Ustalamy również, czy jest gaz, instalacja wodociągowa i toalety. Taki budynek musi spełniać wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Bierzemy pod uwagę też powierzchnię, ponieważ musimy wiedzieć, ile osób mogłoby się w takim miejscu schronić – wyjaśnia mł. bryg. Marcin Opioła, oficer prasowy KM PSP w Tarnowie.

Na ten moment ustalono, że takie warunki spełnia około 650 obiektów w całym powiecie. 390 z nich znajduje się w samym Tarnowie. W okolicznych miejscowościach jest to około 260. Nie wiadomo jeszcze, ile osób mogłoby się schronić w takich miejscach. Przegląd budynków trwa dalej i tarnowska straż szacuje, że pełna inwentaryzacja zakończy się pod koniec listopada.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy od łatwego pytania. Kim jest ten piłkarz?
QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?
Oświadczenie prezydenta Dudy po eksplozji w Przewodowie