Kobieta

i

Autor: miapowterr/Pixabay/cc0 Coraz więcej ofiar sextingu w Tarnowie

SEXTING – coraz więcej osób w Tarnowie pada ofiarą tego przestępstwa. Na czym polega?

2023-02-03 15:50

Wydaje się, że to tylko zabawa. Ale w rzeczywistości sexting to działanie, które prowadzi do cyberprzemocy i może mieć bardzo poważne skutki dla osoby poszkodowanej tym przestępstwem. W ostatnim czasie w Tarnowie zdecydowanie wzrosła liczba takich przypadków. Jak się przed tym bronić?

Blisko pół tysiąca. Tyle zgłoszeń na temat cyberprzemocy i przestępstw w Internecie otrzymują rocznie tarnowscy policjanci. Liczba tych przypadków stale rośnie. To między innymi hejt, czyli przemoc słowna w komentarzach, ale również wyłudzanie danych osobowych, podszywanie się pod różnego rodzaju instytucje w celu wyłudzenia danych do logowania, a także coraz więcej przypadków sextingu. Ofiarą padają nie tylko osoby dorosłe, ale również młodzież, a nawet dzieci.

- Sexting to namawianie do wykonywania roznegliżowanych zdjęć i wysyłania ich drugiej osobie za pośrednictwem sieci. Zdarzają się również sytuacje, kiedy podczas wideo czatów ktoś jest nakłaniany do obnażenia ciała i nieświadomie nagrywany przez drugą osobę. Później takie zdjęcia czy filmy mogą posłużyć do szantażowania. Sprawca grozi, że upubliczni takie materiały w szkole, czy w pracy, albo w ogóle w Internecie i w ten sposób zniszczy reputację osoby, która jest na zdjęciu chyba, że ofiara zgodzi się zapłacić za milczenie. To może mieć dramatyczne skutki. W ostatnim czasie taki przypadek zgłosił mężczyzna, który przesłał swoje nagie zdjęcia kobiecie, ta później zaczęła go szantażować żądając kilku tysięcy złotych – relacjonuje aspirant Olga Lesińska – Żabińska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Policyjny Black Hawk w akcji. Na pokładzie śmigłowca narządy do przeszczepu

Tarnowscy policjanci przytaczają również przypadek nieletniego, który również dał się namówić „koleżance” z drugiego krańca Polski do przesłania nagich fotek. Kiedy dziewczyna zaczęła go szantażować, grożąc upublicznienie zdjęć, chłopak zaczął rozważać samobójstwo. Ostatecznie sprawę na policję zgłosiła matka nastolatka. W tym wypadku udało się uniknąć tragedii, ale podobnych spraw jest coraz więcej.

Tarnowscy policjanci ostrzegają, aby bardzo uważać na materiały, które udostępniamy za pośrednictwem Internetu. Policja poważnie traktuje każde zgłoszenie, współpracuje również z administratorami portali społecznościowych, aby reagować i usuwać niepożądane treści, jednak bardzo trudno jest trwale usunąć zdjęcie czy film, który po upublicznieniu może być wielokrotnie kopiowany i dalej udostępniany przez kolejne osoby.

Aspirant Olga Żabińska uczula też rodziców, aby nie rezygnowali z rozmów i spędzania czasu z dziećmi. Zostawione we własnych pokojach przez długie godziny, sam na sam z komputerem i smartfonem, mogą łatwo paść ofiarą oszustów, cyberprzestępców a nawet pedofilów, którzy „polują” na małoletnich właśnie za pośrednictwem sieci internetowej. Natomiast kiedy dojdzie do przestępstwa, należy jak najszybciej powiadomić o sprawie stróżów prawa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Te dobranocki oglądały wszystkie dzieci. Co pamiętasz z kultowych wieczorynek?

Pytanie 1 z 12
Na początek łatwizna. Jak miała na imię koleżanka Bolka i Lolka?
QUIZ. Te dobranocki oglądała cała Polska. Co pamiętasz z kultowych wieczorynek?