Urząd Miasta Tarnowa

i

Autor: Radio ESKA

Samorządowcy mówią o antyeuropejskiej polityce rządu. Prezydent Tarnowa podpisał się pod oświadczeniem „Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski”

2022-10-19 11:50

„Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”, którego członkiem jest prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, opublikował oświadczenie odnoszące się do zagrożenia utraty przez Polskę środków unijnych z Funduszu Odbudowy oraz siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Podpisani pod nim włodarze miast i gmin obawiają się, że działania rządu mogą odbić się negatywnie na budżetach samorządów.

Samorządowcy bronią środków unijnych dla wspólnot lokalnych

Przedstawiciele „Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski” wystosowali oświadczenie, w którym wrażają swoje zaniepokojenie związane z widmem utraty przez Polskę dofinansowań unijnych z Funduszu Odbudowy i siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Samorządowcy zwracają uwagę, że wpływające do polskich gmin i miast środki unijne od ponad 18 lat kształtują ich prężny rozwój. Jednakże prowadzona przez obóz władzy antyeuropejska polityka może gwałtownie zahamować dynamizację samorządów.

– Obecna polityka polskiego rządu prowadzi cały kraj na krawędź przepaści. Brak środków europejskich cywilizacyjnie cofnie Polskę. Przez wiele lat nadrabialiśmy zaległości w stosunku do Zachodu, teraz istnieje niebezpieczne ryzyko ponownego pogłębienia różnic. Utrata zewnętrznych dotacji o wielkości przekraczającej roczny budżet polskiego państwa jest przekreśleniem nadziei naszych obywateli na dalszy rozwój Rzeczypospolitej – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem podpisanych pod oświadczeniem samorządowców Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko wyjścia z Unii Europejskiej. Dla rządzących nie liczą się bowiem fundamentalne europejskie wartości, a nawet otrzymywane dofinansowania, które przyczyniają się do rozwoju wspólnot lokalnych.

– Od dawna obserwujemy, iż rządząca w Polsce partia nie akceptuje wartości, którymi kieruje się Europa: demokracji, praworządności, decentralizacji władzy, różnorodności czy tolerancji, traktując UE jedynie jako korzyść ekonomiczną. Przy czym wielokrotnie władze państwowe starają się pomijać informacje o dofinansowaniu poszczególnych inwestycji funduszami europejskimi – zaznaczają samorządowcy.

„Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”, do którego należy również prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, nie ma wątpliwości, że konsekwencją rządowych działań będzie wewnętrzny kryzys gospodarczy, spowodowany odcięciem rolników od unijnych dofinansowań, co doprowadzi go gwałtownego wzrostu cen żywności.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Zabawne nazwy miejscowości w Polsce. Czy wiesz, w którym są województwie?

Pytanie 1 z 15
W którym województwie znajduje się wieś Pasikurowice?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ: Płk Laskowski ocenia strategię Rosji