Konferencja samorządowców w Warszawie

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa (www.tarnow.pl) Konferencja prasowa samorządowców z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Samorządowcy apelują do prezydenta o odblokowanie środków z KPO. Pod listem podpisał się włodarz Tarnowa

Ruch Samorządowy TAK. Dla Polski! , którego członkiem jest prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wystosował list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odblokowania środków z Krajowego Funduszu Odbudowy. Włodarze miast i gminą chcą, aby głowa państwa osobiście zaangażowała się w ten proces.

Samorządowcy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o odblokowanie środków z KPO

Przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK. Dla Polski! spotkali się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas konferencji prasowej w ratuszu poinformowali, że wystosowali list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apelują, aby zaangażował się w odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy napisali w nim: „Reprezentujemy miasta, miasteczka i wsie, w których mieszka niemal 30 milionów obywateli Rzeczpospolitej. Widzimy na co dzień, jak i czym żyją. Wsparcie w ramach KPO jest przez Polaków niezwykle oczekiwane. Dlatego prosimy o skuteczne działania i deklarujemy pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań, które sprawią, że obywatele naszego kraju będą mogli skorzystać z tych środków. Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki i medialne spektakle, które oddalają nas od otrzymania tego wsparcia. [...] Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikiem sporów partyjnych”.

Pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy podpisało się 600 wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz działaczy samorządowych z całej Polski, w tym włodarz Tarnowa Roman Ciepiela.

– Na pieniądze z KPO czekamy już bardzo długo. Ich brak jest bardzo dotkliwy dla samorządów, które mocno zostały dotknięte inflacją, kryzysem energetycznym i spadkiem wpływów z podatku PIT, a europejskie środki mogłyby być szybko wykorzystane dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski i Związek Miast Polskich opracowały listę projektów, które mogłyby uzyskać dofinansowane z KPO. Władze Tarnowa wpisały na nią takie inwestycje, jak: połączenie ulicy Krakowskiej z Tuchowską (tzw. obwodnica południowo-zachodnia) i uzbrojenie SAG Tuchowska (250 mln zł), wschodnia obwodnica Tarnowa (500 mln zł), Mediateka wraz z Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego (100 mln zł), spalarnia odpadów (250 mln zł), modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (150 mln zł), utworzenie Wydziału Lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych (90 mln zł), uruchomienie dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej (100 mln zł), budowa zakładu segregacji i selektywnej zbiórki odpadów (50 mln zł) czy modernizacja stadionu miejskiego (120 mln zł).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Te sitcomy bawiły Polaków do łez. Pamiętasz tych bohaterów?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Na jakiej ulicy mieszkają bohaterowie sitcomu "Świat według Kiepskich"?
Janusz Kowalski ostro w Sejmie: Jesteście skundloną opozycją!